Aksaray'da Kaza Yapan Otobüsün D-2 Belgesi Yok

Zafer İlköğretim Okulu Tarafından Düzenlenen Kapadokya Gezisine Katılanların, 'Servis, Turizm ve Yolcu Taşımacılığı Yapabilme Yeterliliği'ni Belgeleyen 'D-2' Belgesi Olmayan Otobüsle Yola Çıkarıldıkları İçin 'Karayolları Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası' Yerine, Çok Daha Düşük Kapsamdaki 'İsteğe Bağlı Ferdi Koltuk Kaza Sigortası'yla Sigortalandıkları Ortaya Çıktı.

16.04.2007 21:04 | Son Güncelleme: 16.04.2007 21:04Aksaray'da Kaza Yapan Otobüsün D-2 Belgesi Yok
Zafer İlköğretim Okulu tarafından düzenlenen Kapadokya gezisine katılanların, ''servis, turizm ve yolcu taşımacılığı yapabilme yeterliliği''ni belgeleyen ''D-2'' belgesi olmayan otobüsle yola çıkarıldıkları için ''Karayolları Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası'' yerine, çok daha düşük kapsamdaki ''İsteğe Bağlı Ferdi Koltuk Kaza Sigortası''yla sigortalandıkları ortaya çıktı.

Alınan bilgiye göre, Ulaştırma İzmir İl Müdürlüğü'nde yapılan incelemede, Kapadokya gezisi sırasında kazaya karışan 45 HA 158 plakalı otobüsün, ''servis ve turizm taşımacılığı'' yapabilmesi için gerekli ''D-2'' belgesine sahip olmadığının belirlendiği öğrenildi.

''D-2'' belgesi olmaksızın bu tür taşımacılık yapan otobüse ve organizasyonu düzenleyen firmaya para cezası uygulandığı öğrenildi.

Servis, turizm ve yolcu taşımacılığı yapabilmesi için D-2 belgesine sahip olması gereken otobüslerin, taşıdıkları yolcular için ''Zorunlu Ferdi Koltuk Kaza Sigortası'' yaptırılması gerektiği, Kapadokya gezisine yolcuları götüren otobüsün ''D-2'' belgesi olmadığından bu sigortayı yaptıramayacağı bildirildi. Zorunlu sigorta bedelinin koltuk başına ortalama 25 YTL, 46 kişi için ise toplam bin 150 YTL olduğu, yaptırılan ''İsteğe Bağlı Ferdi Koltuk Kaza Sigortası''nda ise 46 kişi için ödenen toplam tutarın 100 YTL'nin altında olduğu öğrenildi.

Zorunlu Ferdi Koltuk Kaza Sigorta poliçesinde ölümler için ödemenin 50 bin YTL, İsteğe Bağlı Ferdi Koltuk Kaza Sigorta poliçesinde ise ölümler için ödemenin 5 bin YTL üst sınırlı olduğu öğrenildi.

Kazada ölenlerin 22'sinin, yaralananların ise 17'sinin sigorta kapsamında göründüğü öğrenildi.

Öte yandan otobüsün, kasko ve trafik sigortasının da bulunduğu öğrenildi.


Kaynak: AA

27.01.2020 18:48:34