Almanya'da doktorlara vicdanları yaralayan talimat: Durumu kötü olanlara dokunmayın

Tüm dünyada hızla yayılan koronavirüs salgınıyla mücadelede örnek gösterilen Almanya'da doktorlar birliğinin 410 bin doktora, "Hastaların durumuna göre seçim yaparak müdahale edin" tavsiyesinde bulundu.

28.03.2020 14:28 | Son Güncelleme: 28.03.2020 15:42

Dünya koronavirüs salgını ile sarsılırken, Almanya'da 7 ayrı doktorlar birliği ülkedeki yaklaşık 410 bin doktora, acil servis ve yoğun bakım ünitelerinin kullanılmasında karar verilecek kriterler için 11 sayfalık bir kılavuz yayınladı.

İYİLEŞME ORANI YÜKSEK OLANLAR ÖNCELİKLİ OLACAK

Toplum vicdanını kanatan kararlara göre, klinik başarı sağlanma ihtimali olmayan hastalara bakılmayacak. Onların yerine, başarı oranı yüksek olanlar acil ya da yoğun bakıma alınacak.

ARTAN VAKALARI GEREKÇE GÖSTERDİLER

25 Mart'ta yayımlanan raporun girişinde, "Kapasite artırımına rağmen, aşırı artan vakalar nedeniyle, yoğun bakım ve acilde nasıl bir karar verileceğine ilişkin yeni durumlar ortaya çıktı" deniliyor.

Almanya'da doktorlara vicdanları yaralayan talimat: Durumu kötü olanlara dokunmayın
İşte gönderilen talimattan bir bölüm

MADDE MADDE SIRALANDI

Tıp Etiği Akademisi ile birlikte alındığı belirtilen kararlarda, "Ölüme doğru gidiş başlamış ve durdurulamıyorsa, hasta tıbbi müdahalelere cevap vermiyorsa, yaşam sadece yoğun bakım ünitesinde sürdürülüyorsa, hasta yoğun bakımı reddediyorsa, bu hastaların yerine klinik olarak başarı sağlanabilecek vakaların tedavisinin yapılmalı" ifadeleri yer aldı.

Klinik olarak başarı sağlanamayacak durumlar ise şöyle sıralanıyor: "Devam eden ağır ve çeşitli bulaşıcı hastalıklar. Buna eşlik eden akut organ yetmezliği. Covid-19'u tetikleyen ya da tedavisini zorlaştıran başkaca hastalıklar veya belirtileri. Çok çeşitli hastalıkların bulunması. Kronik organ yetmezliği, ağır organ hasarları ve diğer verilerin kötü sonuçlar vermesi."

Almanya’da doktorlara vicdanları yaralayan talimat: Durumu kötü olanlara dokunmayın

İlgili Haberler

Yorumlar (12)
CAN: bügün pazar kimse yok sokaklarda almanya bilincli gencler önemli hemen karalayin almanyayi merkel hakli kendinize bakin daha türkiyede kac ölü var bilmiyorsunuz yaslilar hakikaten gitsinler cünkü söz dinlemiyorlar burada kediler ve köpekler bile kotrol altinda her ülke kendine baksin merkel her seyin hakindan gelir bir söz duyunca atlamayin
ALMANYA 2: Hadi ya Almanya sokakları boş herkes bilinçli Türkiye bilinçsiz istatikler ve internet hiç öyle demiyor ?????? Sen neyin kafasındasın Frankfurt oradaki Lahın yanında millet dolmuş kimisi yürüyüş yapıyor kimisi Çimen’lere yatmış . İyi bak öyle yaz.
0 0
NELER OLUYOR: an itibarı ile ingiltere ve almanya : dövlet bize bohmiir
Haberler››Dünya››Almanya'da doktorlara vicdanları yaralayan talimat: Durumu kötü olanlara dokunmayın - Haberler