Almanya'da "Muhammet Eren"E Kalp Nakli Yapılmaması

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi: "Hasta koma halindedir.

11.11.2014 19:00Almanya'da
Türkiye'den kalp nakli için Almanya'ya götürülen ancak beyninde hasar oluştuğu öne sürülerek nakil yapılmayan 2 yaşındaki Muhammet Eren Dönmez'in koma halinde olduğu, dolaşımı için yapay kalp, solunum desteği için de solunum destek cihazlarının kullanıldığı bildirildi.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinden yapılan açıklamada, Dönmez'in 8 aydır Almanya'da tedavi gördüğü ve dün akşam İstanbul'a getirildiği hatırlatıldı.

Dönmez'in, yoğun bakım biriminde tedavi altına alındığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hasta koma halindedir. Dolaşım ve solunum desteği için yapay kalp ve solunum destek cihazları kullanılmaktadır. Hastada beyin kanaması, kafaiçi basınç artışı ve beyin fıtıklaşması mevcuttur. Beyin kanamasının 8 Kasım 2014'te ilk kez saptandığı öğrenilmiştir. Beyine yönelik cerrahi girişim gereği yoktur, gerekli tıbbi tedavilere devam edilmektedir."

Muhammet Eren Dönmez, Türkiye'de yardımseverlerden 400 bin avro toplanarak Almanya'ya getirilmiş ve kalp nakli için Giessen Üniversitesi Çocuk Kliniği'ne yatırılmıştı. Beyninde hasar oluştuğu öne sürülerek kalp nakli yapılmayan Muhammet Eren'in ailesi, karar nedeniyle hastaneye dava açmıştı. Davaya bakan Giessen Eyalet Mahkemesi, hastaneyi haklı bularak Muhammet'in kalp nakli için bekleme listesine alınamayacağına karar vermişti. Beyin kanaması geçirdiği belirlenen Dönmez, Frankfurt'tan havalanan Sağlık Bakanlığı'nın ambulans uçağıyla dün akşam Türkiye'ye getirilmiş, ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alınmıştı. - İstanbul

İstanbul Üniversitesi, Muhammet Eren, Türkiye, Almanya, Politika, Güncel

Kaynak: AA

22.10.2019 11:14:51