Almanya'da Türk amatör takımlarında 'asker selamı' alarmı!

A Milli Futbol Takımı oyuncularının, Fransa maçı sonrasında Barış Pınarı Harekatı'nı yürüten Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına destek olmak için verdikleri asker selamı, Alman bölgesel futbol federasyonlarında tedirginlik oluşturdu.

16.10.2019 14:04Almanya'da Türk amatör takımlarında 'asker selamı' alarmı!

Almanya genelinde birçok Türk takımına yönelik ırkçılık suçlamasında bulunan federasyonlar, birçok Türk takımına ceza vermek için başvuruları denetlemeye aldı.

A Milli Futbol Takımı oyuncularının Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde deplasmanda karşılaştığı Fransa mücadelesinde gol sonrası Barış Pınarı Harekatı'nda görev alan askerlere destek olmak amacıyla yaptığı asker selamı Alman bölgesel futbol federasyonlarını harekete geçirdi ve bölgesel federasyonlara bağlı Türk kulüplerine soruşturma başlattı.

"GEREKİRSE PUAN SİLME VE LİGDEN ÇEKİLME CEZASI UYGULANACAK"

Geçen hafta Türk takımlarının yaptığı asker selamına soruşturma açtığını açıklayan Hessen Futbol Federasyonu (HFV), Türk spor Offenbach, Türkgücü Frankfurt, Türkspor Wiesbaden ve Vatanspor Bad Hamburg takımları hakkında soruşturma başlattı. Gereken adımların atılacağını bildiren Federasyon Sözcüsü Wolfang Meier, "Böyle şeylere kesinlikle karşıyız. Gerekirse puan silme ve ligden çekme cezaları uygulayacağız" dedi. Hessen'de 500 binden fazla Tür yaşadığını bildiren Meier, "Tabiki Türklere saygı duyuyoruz ama politikanın kesinlikle futbolla bir alakası yoktur ve kesinlikle böyle şeylere tolerans göstermeyeceğiz ve bunu yapanlar hakkında spor mahkemesine suç duyurusunda bulunacağız" şeklinde konuştu.

"SPORUN SUİSTİMAL EDİLMESİNE GÖZ YUMAMAYIZ"

Bayvera Futbol Federasyonu'dan (BFV) yapılan açıklamada ise hafta sonunda oynanan karşılaşmalarda A Milli Futbol Takım oyuncuları gibi bazı futbolcuların asker selamı verdiği belirtildi. Açıklamada, sahalarda asker selamının kesinlikle tolere edilmeyeceği vurgulandı ve, "Futbolu siyasi kaynaklı provokasyonlar için suistimal edenlerin ilgili spor yasaları çerçevesinde suç işlemiş olacağı ve cezai yaptırımları göz önünde bulundurmaları gerektiği kaydedildi. Açıklamada, "Sporun ayrımcılık, provokasyon ve hakaretler için suistimal edilmesine göz yumamayız" denildi.

Württemberg Futbol Federasyonu (WFV) açıklamasında da hafta sonunda oynanan iki maçta Türk oyuncuların tartışmalı bir şekilde selam verdiklerinin tespit edildiği, olaylarla ilgili incelemelerin sürdüğü belirtildi. Eyalet federasyonu, kendine bağlı takımları asker selamı konusunda yazılı olarak uyarmayı planlandığını açıkladı.

"ASKER SELAMINA GÖZ YUMULMAYACAK"

Kuzey Alman Futbol Federasyonu (NOFV) da asker selamına karşı hazırlıklı olduğunu duyurdu. Federasyondan yapılan açıklamada, böyle bir durumla karşılaşıldığı takdirde, gereken incelemelerin yapılacağı belirtildi. Hamburg ve Schleswig-Holstein futbol federasyonları da maçlarda hiçbir oyuncunun asker selamı vermediğini, ancak verildiği takdirde buna göz yumulmayacağının altı çizildi.


Futbol, Spor

Kaynak: İHA

YORUMLAR(8)
VATANDAS:Aslinda Almanlarin da gunu geldiginde bizlere selam duracaga benziyor..
XXXL:çok değil ya 50 bin suriyeli gönderelim almanyaya illiagal yollarla artık böyle konuşulmalı
MUSTİ:50 bin birden fazla olur. Bunlara taksitle her Yaptirim veya negatif aciklamada 10000 Mülteci göndersek zaaten bir ayda Ülkemize Suriyeli kalmaz.
HAKAN ŞAHİNER:ALMANYA ASKER SELAMINI ÖĞRETECEĞİZ SİZE ÖĞRENECEKSİNİZ. BAK SINIRDA SURİYELİ VATANINDA ÇATIŞMAYAN VATANINDAN KAÇAN MİLYONLARCA İNSAN VAR HA. AKILLI OL KOÇUM
ARİF:Selam durmalarından rahatsız olanın türklüğünden şüphe duyarım
ADINIZI YAZIN:askerlik nedir bilmiyorlarki kopekler saygi hurmet bizlere emanet avrupa manyaklarina deyil
MEMLEKETİM:Futbolunuzu oynayin. Yasadaginiz ülkenin prensiperine uyun. Bugun seferberlik ilan edilse selam duran sizler, Türk gözükmemek icin her türlü kiliga girersiniz.
RTR:hepsi asker kaçağı
17.10.2019 16:45:23