Almanya'da Türk Belediye Meclisi Üyesi Bağımsız Milletvekili Adayı Oldu

Almanya'nın Duisburg şehrinde yaşayan Sivaslı Burhanettin Datlı, 24 Eylül 2017 tarihinde yapılacak milletvekili genel seçimleri için bağımsız milletvekili adayı oldu.

17.08.2017 11:12 | Son Güncelleme: 17.08.2017 11:12Almanya'da Türk Belediye Meclisi Üyesi Bağımsız Milletvekili Adayı Oldu
'nın Duisburg şehrinde yaşayan Burhanettin Datlı, 24 2017 tarihinde yapılacak milletvekili genel seçimleri için bağımsız milletvekili adayı oldu.

Duisburg kentinde 16 yıldır sigortacı olan ve futbol hakemliği de yapan 51 yaşında ki Burhanettin Datlı, Almanya Parlamentosunda siyaset yapabilmek için bağımsız milletvekili adayı oldu. Bağımsız aday olmanın bazı zorluklarının olduğunu belirten Burhanettin Datlı, herşeye rağmen kendisini Alman parlamentosu için şanslı görüyor.

Üç yıldır Duisburg Belediyesi Meclis üyesi görevi de yapan Burhanettin Datlı, halı hazırda SPD Federal Milletvekili olan ve yeniden aday olan Mahmut Özdemir ile aynı seçim bölgesinde yarışacağını belirterek, şunları söyledi: " seçim bölgem Duisburg'un Kuzey'i, dolayısıyla Meiderich, Laar, Beeck, Ruhrort, Hamborn gibi ilçeler den oluşuyor. Diğer adayların yanı sıra Mahmut Özdemir'de aynı seçim bölgesinde. Seçilebilmek için, belli bir oy oranı, sayısı yok. Yarıştığınız rakiplerinizden, bir fazla oy almak yeterli oluyor. Ben daha çok Mahmut Özdemir ile yarışacağım. Artık zamanın geldiğini ve benim önde olmak gerektiğini düşünüyorum".

"Bazı partilerden adaylık için teklif aldım, ama sıcak bakmadım" diyen Burhanettin Datlı, "Partilerden Türk kökenli milletvekilleri seçildi, bunlardan bizler pek bir fayda görmedik, hatta zararlarını da gördük. Bizler burada yaşıyoruz, bu ülkenin politikaları ile meşgul olmalıyız. Partilerin Türkiye yönelik politikaları ortada. Burada çok sorunlarımız var, aday olmamında sebebi de sorunların çözülmemesi. Duisburg halkı güzel işlere layık, bunu içinde hiçbir ayrım yapmadan elimden geleni yapacağım" dedi.

"Bu yola yalnız çıkmadım, beni destekleyenler var. Zaten bir bölümünün imzasıyla adaylığım resmiyet kazandı" diyen Burhanettin Datlı, "Yıllardır sigorta uzmanı olarak çalışıyorum, buradan bir çevrem var. Bununla birlikte futbol hakemliği yaptığım içinde, kulüpleri ile ayrı bir çevreye de sahibim. Belediye meclis üyeliği görevi yapıyorum, Türk STK'lar ile sürekli bir aradayız. Yani bütün bu saydıklarımla, azımsanmayacak bir desteğe sahip olduğumu düşünüyorum. Ayrıca tek bağımsız adayım" sözleriyle iddialı olduğu gösterdi. Burhanettin Datlı, önümüzde ki haftadan sonra seçmene yönelik seçim çalışmalarına başlayacağını belirtti. - Duisburg

Mahmut Özdemir, Almanya, Sivaslı, Eylül, Politika, Güncel

Kaynak: DHA

23.01.2020 16:38:34