Almanya'da Türk Yemekleri Ağırlıklı Lezzetlerin Kültürel Belleği Sergisi

Almanya'da Türk yemekleri ağırlıklı Lezzetlerin Kültürel Belleği SergisiVIDEO YOKTaner Tüzün Fürth, 23 Temmuz, (DHA)- Almanya'daki Kadın Müzeleri üzerine tez yapmak üzere Fürth 'teki Kadınlar Müzesi'nde staja başlayan, İzmir Üniversitesi Yüksek İhtisas öğrencisi, Gül Aydın, Bavyera Eyaletindeki...

23.07.2017 09:48 | Son Güncelleme: 23.07.2017 09:48
'da Türk yemekleri ağırlıklı Lezzetlerin Kültürel Belleği Sergisi

VIDEO YOK

Taner Tüzün , 23 Temmuz, (DHA)- Almanya'daki Kadın Müzeleri üzerine tez yapmak üzere Fürth 'teki Kadınlar Müzesi'nde staja başlayan, İzmir Üniversitesi Yüksek İhtisas öğrencisi, Gül Aydın, Eyaletindeki tek Kadınlar Müzesi'nde Lezzetlerin Kültürel Belleği adlı bir etkinlik düzenledi. Ağırlıklı olarak Türk yemeklerinin yer aldığı etkinlikte Nürnberg Muavin Konsolosu Mesut Doğan, Kuzey Bavyera Türk Alman Kadınlar Kulübü Başkanı Gülseren Suzan Menzel ile Türk ve Alman davetliler hazır bulundu. Türk Müziği ile renklenen etkinlikte yeme içme alışkanlıkları tartışıldı. Türk kadınları yaptıkları yemekler hakkında bilgiler verdiler.

YEMEK YEME VE PİŞİRME ALIŞKINLIKLARI SORGULANDI

Lezzetlerin Kültürel Belleği sergisinde ayrıca, değişen ve çeşitlenen global gıda endüstrisinin mutfağı nasıl etkilediği üzerinde duruldu. Yemek pişirme adetinin artık unutulduğunu ve yavaş yavaş gıda endüstrisine nasıl teslim olduğu gösterildi. Yemek yeme, ya da alışveriş alışkanlıkları sorgulandı. Kadınların çeşitli yemek pişirme hikayelerine değinildi. Geçmişten bu yana kullanılan kimi yemek pişirme araç gereçlerinin teknolojinin gelişmesiyle birlikte nasıl değişim geçirdiğini gösterildi. Toplumsal rollerin, yemekle nasıl şekillendiğini ve yemek yeme kültüründe meydana gelen değişiklikleri vurgulandı.
Almanya'da Türk Yemekleri Ağırlıklı Lezzetlerin Kültürel Belleği Sergisi

İzmir Üniversitesi, Bavyera, Almanya, Fürth, Politika, Güncel

Kaynak: DHA


25.02.2020 09:56:45