Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier Açıklaması

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, mevcut krizlerin aşılabilmesi için ülkeler arasında görüş alışverişinin çok önemli olduğunu belirterek, bunun için de AGİT'in vazgeçilemez olduğunu söyledi.

07.12.2016 21:26 | Son Güncelleme: 07.12.2016 21:26Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier Açıklaması
Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, mevcut krizlerin aşılabilmesi için ülkeler arasında görüş alışverişinin çok önemli olduğunu belirterek, bunun için de AGİT'in vazgeçilemez olduğunu söyledi.

Steinmeier, yarın Almanya'nın Hamburg kentinde başlayacak AGİT bakanlar toplantısı öncesinde yaptığı bir konuşmada, "Mevcut krizlerin aşılabilmesi için sınırlar ötesi görüş alışverişi en iyi yol. Bunun için de AGİT vazgeçilemez ve bugüne kadar olmadığı kadar da önemli" şeklinde konuştu.


Ağırlıklı olarak Doğu 'daki krizin ve terörizme karşı mücadelenin ele alınması beklenen toplantıyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Steinmeier, "Ancak yine de tüm krizlerin bu konferans sırasında bir anda çözülebileceğine inanmamamız gerekir." dedi.


Steinmeier, Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz ve İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ile birlikte Alman "Frankfurter Allgemeine Zeitung" gazetesi için kaleme aldıkları köşe yazısında da, AGİT'in Avrupa'nın güvenliği için yeni sınavlara karşı hazırlıklı olması gerektiğini ifade ederek, bunun için konvansiyonel silahsızlanma kontrolü alanında yeni bir başlangıç yapılması gerektiğini savundu.


Öte yandan, Hamburg'da bu akşam ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un ikili bir görüşme yapması bekleniyor.


AGİT toplantısına 57 üye ülkeden, aralarında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da bulunduğu yaklaşık 50 ülkenin dışişleri bakanları katılacak.


Hamburg kentinde 2 gün sürecek olan toplantının güvenliğini sağlamak amacıyla yaklaşık 10 bin 500 polis görev yapıyor.

Frank Walter Steinmeier, Ukrayna, Almanya, Politika, Güncel

Kaynak: AA

14.12.2019 19:48:20