Almatı'da Türkçe Sevinci

Kazakistan'ın Almatı şehrinde faaliyet Türkiye Türkçesi Eğitim ve Öğretim Merkezi'nin (TTEÖM) gelenekselmezuniyet töreni, Ankara Oteli'nde yapıldı.

03.06.2011 13:05 | Son Güncelleme: 03.06.2011 13:05Almatı'da Türkçe Sevinci
Kazakistan'ın Almatı şehrinde faaliyet Türkiye Türkçesi Eğitim ve Öğretim Merkezi'nin (TTEÖM) gelenekselmezuniyet töreni, Ankara Oteli'nde yapıldı. Almatı'da 1996 yılından beri faaliyet gösteren TTEÖM, yapılan törende kursiyerlerinin sertifikalarını verdi.

Törene Milli Eğitim Bakanlığı Yurtdışı Eğitim ve Öğretim Genel Müdürü Hasan Kaplan, Almatı Başkonsolosu Yeşim Kebapçıoğlu, Astana Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Dr. Kadir Çetin kursiyerler ve davetliler katıldı.

TTEÖM Almatı Müdürü Muammer İğdeş, açılış konuşmasında Türk-Kazak dostluğunun tarihinden ve bugününden söz ederek, Türkçenin iki ülke arasında bir "gönül köprüsü" olması amacıyla

çalıştıklarını belirtti. İğdeş, geride bıraktıkları 15 yılda 4500, kişiye sertifika verdiklerini söyledi.

Bu sene 615 Kazakistan vatandaşına Türkçe öğreterek sertifika verdiklerini ifade eden İğdeş, ilk günkü heyecanı hala taşıdıklarına dikkat çekti.

Mezuniyet programında kursiyerler tarafından Türkçe olarak; Türk Edebiyatının ünlü şairlerinden şiirler okundu, türküler ve Türk pop müziğinden şarkılar söylendi. Programda Türkçe kursunu birincilikle bitiren kursiyerlerin sertifika ve hediyeleri protokol tarafından takdim edildi.

Programda ayrıca Şahlan İlköğretim Okulu öğrencilerinin oynadıkları halk oyunları, davetliler tarafından büyük alkış aldı.

Dünya

Kaynak: CHA

13.12.2019 05:43:32