20.01.2011 11:47

Altın Bilezik Aşkına Okuma

Altın Bilezik Aşkına Okuma

68 Yaşındaki Ahmet Gülühan, Karısı Zeliha Gülühan ile 'Otobüs Okulda'ki Eğitimlere Katılıyor

İlyas Gün - Samsun'un Vezirköprü ilçesinde 'okuma-yazma öğrenirsen sana altın bilezik alacağım' diyerek eşini okuma-yazmaya teşvik eden 68 yaşındaki Ahmet Gülühan, karısı Zeliha Gülühan ile 'otobüs okulda'ki eğitimlere katılıyor.

Saraycık Köyü'nde okuma yazma bilmeyen 22 kişi, Samsun İl Özel İdaresi'nin 'Eğitime Bir Destek Geleceğe Bin Işık Projesi'kapsamında hazırlanan 'otobüs okul'kampanyası ile okuma-yazma öğreniyor.

İçinde bilgisayar, televizyon ve projeksiyon cihazları bulunan seyyar okul, okuma-yazma bilmeyenlerin ayağına giderek, bugüne kadar çeşitli nedenlerle okuma-yazma öğrenemeyen yetişkinlere hizmet sunuyor.

Saraycık Köyü'nde okul otobüste okuma-yazma öğrenen 22 kişi arasında 68 yaşındaki Gülühan çifti ise dikkat çekiyor.

AA muhabirine, eşine altın bilezik sözü vererek, okuma-yazma öğrenmeye ikna ettiğini söyleyen Ahmet Gülühan, okuma yazma bilmedikleri için bugüne kadar pek çok zorlukla karşılaştıklarını anlattı.

Köylerinde 1970'li yıllarda okul açıldığını, ancak yaşlarının büyük olması nedeniyle o dönemde okula alınmadıklarını ifade eden Gülühan, okuma- yazma seferberliği kapsamında açılan gece kurslarına da kendilerinin katılmadıklarını kaydetti.

'Bugüne kadar cahil kaldık. Keşke bugüne kadar okula gitseydik' diyen Gülühan, şunları söyledi:

'Okumanın yaşı ve sınırı yok. kurs başladıktan sonra öğretmenlerimiz bize iyi kötü bir şeyler öğretti. Okuma ve yazma bilmediğimiz için uzun yolculuk yaparken çok zorluklar çektik. Bundan sonra hastanelerde olsun, yolculuklarda olsun sıkıntı çekmeyeceğiz. Bunu da herkese tavsiye ederim. Herkes okuma yazma öğrensin.'

Eşini okuma ve yazma kursuna katılması için altın bilezik alma sözü verdiğini vurgulayan Gülühan, okuma ve yazmayı öğrenmesi halinde sözünü tutup eşine altın bilezik alacağını vurguladı.

Eşinin kendisine söz vermesi nedeniyle kursa katıldığını anlatan Zeliha Gülühan ise, 6 çocuk büyüttüğünü, okuma-yazma kursuna gitmeye fırsatı olmadığını belirterek, '29 harfi yazmayı öğrendim. Bugüne kadar okuma-yazma öğrenmediğim için pişmanım. Okuma yazmayı öğrenmek en büyük bilezik ama eşimin de bana bilezik alacak olmasından çok memnunum' diye konuştu.

Çiftçilikle uğraşan Gülühan çifti, 6 çocuklarının da farklı işlerde çalıştığını, içlerinden sadece birini liseyi bitirebildiğini söyledi.- OKUL AYAKLARINA GİDİYOR-Eğitim Koordinatörü Fazlı Elmacı, seyyar okulda ilk etapta bir yıl içinde 4 köyde 100 kişinin okuma yazma öğrenmesinin planlandığını ifade etti.

Proje kapsamında otobüs okulun 34 kişinin eğitim alabileceği şekilde tasarlandığını,içinde bilgisayar, televizyon ve projeksiyon cihazlarının bulunduğunu söyleyen Elmacı, okuma-yazma kursuna katılan kişilere günlük 8 Avro ücret verildiğini kaydetti.

Elmacı, 'Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında en çok okuma yazma bilmeyen köylerimizin tespitini yaptık. Türkiye İstatistik Kurumu'ndan aldığımız bilgiye göre 4 köyde okuma ve yazma bilmeyenlerin sayısı çok fazlaydı. Resmi bilgilere göre ilçemizde 11 bin 464 kişi okuma yazma bilmiyor. Bu proje kapsamında toplam 100 kişiye ulaşacağız. Okuma yazma öğrenen kursiyerlerimize belge vereceğiz' diye konuştu.

Saraycık köyünde okuma yazma bilmeyenlerin çoğunun 60 yaşının üzerinde olduğunu belirten Köy Muhtarı Halil Cibran ise, 'Köyümüzde okuma yazma bilmeyen sadece yaşlılarımız kaldı. Bize bu imkanı veren herkese teşekkür ederiz. Yaşlılarımız şehirde hastanelere ve devlet kurumlarına gidip işini göremiyordu' dedi.

Cibran, bundan sonra okuma-yazma öğrenen köydeki yaşlıların rahatlıkla işlerini kendilerinin halledebileceğini kaydetti.

(GÜN-DLK-HRN-OSM) - SAMSUN
Kaynak: AA
Yerel