Alzheimer önlenebilir mi, etkisi nasıl azaltılır ?

INCA Klinik Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr.Kerem Bıkmaz konu ile ilgili bilgiler verdi.

Alzheimer önlenebilir mi, etkisi nasıl azaltılır ?
12.07.2019 16:42 | Son Güncelleme: 12.07.2019 16:43

Alzheimer artık çok daha sık görülen, duyulan bir hastalık. Bunun nedeni ; Yaşam süremizarttıkçayenilenme özelliği zayıf olan organlarımızınhastalıklarınıdaha sık görmemiz olarak açıklanabilir. Bunlardan biri ve en sık duyduğumuz hastalık ise Alzheimer hastalığıdır.

ALZHEİMER HASTALIĞI NEDİR?

Alzheimer yavaş yavaşilerleyen, zihinsel aktivitelerin (hafıza, iletişim, planlama, kara almagibi) azalmasına yol açan bir hastalıktır. Hastalığın doğasında sağlıklı beyin hücrelerinin sayısında azalma ve var olan beyin hücrelerinin birbirleri ile iletişimini, sinyal iletimini kaybetmesi vardır. Dolayısıyla Alzheimer hastalarındaki beyin hücrelerinin ölümü hastalığın geri dönüşümsüz olduğunu gösteriyor. Hastalığın tedavisinde de bu sebeple var olan beyin hücreleri ve zihinsel gücü korumak ana amaçtır olarak söylenebilir. Alzheimerın maalesef şuan için etkili bir tedavisi yok ve erken tanı oldukça önemli.

ALZHEİMER BELİRTİLERİ NELERDİR ?

·Hafıza kaybı (özellikle önemli günleri, tarihive anılarıunutmak),

·Daha önce yapılan işleri tekrar yapmakta zorluk (herzaman yaptığı yemeği yapamamak veya her gün geçtiği yolu hatırlamamak gibi),

·Yazma ve konuşmada bozukluk (bu durum cümle içinde bazı temel kelimeleri unutmak)

·Yakın hafıza sorunları (nerede olduğunu, hangi yılda olduğunu unutmak gibi),

·Önemli yapılması gereken şeyleri unutmak (ocağı açık bırakmak , kapıyı kilitlemeyi unutmak gibi )

·Görme ve duyma problemleri (görmenin kötüleşmesi ve duyma problemleri Alzheimer hastalığının ilk bulgusu olabilir),

·Kişilik değişimi (ani sinirlenmeler veya tepkisizlik, sosyal olarak soyutlanma), olarak sıralanabilir.

ALZHEİMER HASTALIĞINI ÖNLEMEK İÇİN NE YAPILMALI?

.Aliminyum içeren öğelerden uzak durun. Özellikle besinler ·(zarar görmüş kutudaki konserve veya içecek) ve koltuk altı spreyleri ciddi miktarda aliminyum içerir.

·Cıva kaynaklarından kaçının. Çünkü cıva bir ağır metaldir ve beyin dokusu üzerinde birikir. Bu birikim beyin hücrelerinizin ölmesine ve Alzheimer riskinin artmasına sebep olur. En ciddi cıva kaynakları ise deniz ürünleri ve amalgam diş dolgularıdır.

·Egzersiz beyin dokusunun korunmasında oldukça önemli bir faktördür. Dolayısıyla düzenli egzersiz yapmak Alzheimer hastalığı riskini azaltacaktır .Haftada150dakika orta şiddetli yürüyüşü öneriyorum.

·Karbonhidrat alımını azaltmak. Birçok nörolojik hastalığın tedavisinde ketojenik diyet tavsiye edilmektedir . Çünkü keton cisimleri beyin hücrelerini stabilize eder. Yapılan araştırmalar Alzheimer hastalarında düşük karbonhidratlı beslenmenin hafızayı ve mental kapasiteyi arttırdığını gösteriyor.

·Sağlıklı yağları tüketmek. Karbonhidrat alımını azaltırken sağlıklı yağların oranını arttırmak oldukça önemli. Çünkü sağlıklı yağlar (özellikle omega-3) beyin hücrelerinin zarar görmesini engeller ve hastalığın ilerleyişini yavaşlatır.balık yağı veya doğal balık tüketiminizi arttırın.

·D vitamini düzeylerini arttırmak.Alzheimer hastalarında D vitamini düzeyinin 60-80 ng/dL düzeyinde olması önemli ülkemizde her 10 kişiden 8 inde D vitamini düşüklüğüne rastlamaktayız .

·Zerdeçal tüketiminizi arttırın . Zerdeçal içerisinde "curcumin" adı verilen değerli bir kimyasal taşır. Curcumin inflamasyonu engellerken Alzheimer hastalarında görülen ß-amiloid birikimini azaltır.

Kaynak: Bültenler

Etiketler: Güncel, Haber