Amerikalı Teologun Türkiye'yi Görme Hayeli 40 Yıl Sonra Gerçek Oldu

Amerikalı Teologun Türkiye'yi Görme Hayali 40 Yıl Sonra Gerçek Oldu. İlkokulda Okurken Öğretmenin Türkiye ile İlgili Ödevi Bir Ayda Hazırlayan Amerikalı Teolog Christopher Mc Cauley, Hayalindeki Ülkeyi 40 Yıl Sonra Gördüğü İçin Şükrettiğini Söyledi.

12.05.2008 11:32 | Son Güncelleme: 12.05.2008 11:32Amerikalı Teologun Türkiye'yi Görme Hayeli 40 Yıl Sonra Gerçek Oldu
Amerikalı teologun Türkiye'yi görme hayali 40 yıl sonra gerçek oldu. İlkokulda okurken öğretmenin Türkiye ile ilgili ödevi bir ayda hazırlayan Amerikalı teolog Christopher Mc Cauley, hayalindeki ülkeyi 40 yıl sonra gördüğü için şükrettiğini söyledi.

Türkiye'ye gelen 11 Amerikalı akademisyen, din adamı, yazar ve yazarı ve muhabiri Manavgat Kültürler Arası Diyalog Merkezi (MAKDİM)'i ziyaret etti. MAKDİM yönetim kurulu üyeleri Amerika California'dan gelen konuklar onuruna küçük şelalede sabah kahvaltısı verdi. Kahvaltıda Türk-Amerikan dostluğu adına bir konuşma yapan Mc Cauley, çocukluk sevdası Türkiye'yi görme hayalini anlatınca duygulu anlar yaşadı. Amerika'da yaşadığı şehirde dinler ve kültürler arası diyalog çalışmasına özel önem verdiklerini belirten Mc Cauley, başkanlığını yaptığı The Center for Christian Spirituality'de Musevi, Hristiyan ve Müslüman din adamlarıyla 15 günde bir araya gelerek insanlığın genel sorunlarıyla ilgili çözüm bulmak için toplandıklarını ifade etti. Mc Cauley, "Türkiye benim için özel bir ülke. İlkokul üçüncü sınıfa giderken öğretmenin Türkiye ile ilgili ders konumu hazırlamamı istemişti. Bir ay içinde Türkiye ve Türk halkının yaşamıyla ilgili 100 sayfalık ders hazırlamıştım. Allah 40 yıl sonra çocukluk hayalimin gerçekleştirdi ve Türk insanını yakından tanıma fırsatım oldu. Çocukluk hayalimin gerçekleşme anısına gelecek yıl Türklerin '41 kere Maşallah' sözünü hayata geçirmek için Türkiye'ye 41 Amerikalı getireceğim. Bunların arasında danışmanlığını yaptığım aksiyon filmlerinin ünlü aktörü ve Kaliforniya Valisi Arnold Schwarzenegger ve bazı siyasi parti temsilcileri de olacak. Gezi sonunda Kaliforniya'ya dönünce kilise vaazlarımda Türk insanının misafirperverliği ve güler yüzlülüğünü Amerikan halkına anlatacağım" diye konuştu.

Türkiye'de kaldıkları süre içinde Türk dostlarının yakın ilgisinden ötürü kendilerini evlerindeki gibi rahat hissettiklerini belirten emekli Kaliforniya Ağır Ceza Reisi Peter Barbosa, yaşadıkları bu güzellikleri ülkelerine dönünce herkesle paylaşacaklarını söyledi. Türk dostlarının kendilerine evlerinin ve gönüllerinin kapısını açarak kusursuz ağırladıklarından ötürü teşekkürü can-ı gönülden borç bildiğini belirten Peter Barbosa, Türk dostlarını da Amerika'da ağırlamaktan onur ve şeref duyacaklarını söyledi. Barbosa, "Kaliforniya'da hukuk fakültesinde okurken en yakın arkadaşım bir Türkü. Gelmeden önce Türkiye ve Türk insanı hakkında genel bir bilgim yoktu. Türkiye'yi ve Türk insanını yakından tanıyınca hayat enerjim arttı. Bir Türk le konuşup tanışınca insana 50 yıllık dostuyla tanışıyormuş gibi geliyor." diye konuştu. Geziye geçen yıl Türkiye'ye gelen din adamı bir arkadaşının tavsiyesi üzerine geldiğini belirten din adamı ve ilahiyat profesörü Audrey Word, Türkleri Kaliforniya'daki Türk kolejleri sayesinde tanıdığını söyledi. Türk insanının sıcakkanlılığı, yardım severliği, misafirperverliği, karşılıksız verme duygusu ve içten davranışına hayran olduğunu belirten Word, ülkesindeki Türk okullarının Amerikan çocuklarının geleceği umut ve iyimserlik vaat ettiğini söyledi. Bir asır önce büyük babaları Kilis'ten göçen Ermeni asıllı Josephine Baljian ve oğlu Jack yıllar sonra Türk dostlarıyla Türkçe sohbet etmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Öte yandan Amerika'da aylık 100 bin tirajı olan Sacramento Magazine dergisi mayıs kapağını Türkiye'ye ayıracak. Yeni sayılarında Amerikan halkına Türkiye ile birlikte dünyaca ünlü turizm şehri Antalya'yı tanıtacaklarını belirten Sacramento Magazine dergisi muhabiri Elana Macaluso, Düden Şelalesi, Manavgat Şelalesi, Aspendos ve Side Antik Kent'e hayran kaldıklarını ifade etti.


Kaynak: CHA

16.12.2019 12:36:20