17 Ekim 2012, 13:25

Amerikan-Türk Konseyi Heyeti Gaziantep'te

Amerikan-Türk Konseyi Heyeti Gaziantep

Amerikan-Türk Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı emekli Büyükelçi Richard L.Armitage ve yardımcısı, Gaziantep'te bir dizi ziyarette bulundu.

Amerikan-Türk Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı emekli Büyükelçi Richard L. Armitage ve yardımcısı, Gaziantep'te bir dizi ziyarette bulundu.

Gaziantep'te bulunan heyet, Gaziantep Üniversitesi'nde ziyaretleriyle ilgili yaptıkları basın toplantısında, gazetecilerin de sorularını yanıtladılar. Amerikan-Türk Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı emekli Büyükelçi Richard L. Armitage, yıllık ziyaretlerini bu yıl Gaziantep'e yaptıklarını belirterek, "Şu anda Gaziantep'teyiz ve buradan Ankara'ya geçeceğiz. Buraya gelmemizin nedeni, Türk dostlarımızı burada görmek ve özellikle son dönemlerde yaşadıkları sıkıntılı dönemlerde yanlarında olmak istedik. Burada Sanko Holding bünyesindeki süper film fabrikasını gezdik. Daha sonra Zeugma müzesini gezdik ve şimdi de Gaziantep Üniversitesi'ndeyiz" dedi.

Gaziantep'in hızlı bir büyüme ve gelişme içinde olduğunu ifade eden Armitage, "Burada gördüklerim karşısında gerçekten çok etkilendim. Sanayisinin yanı sıra oluşturulan müze gerçekten görülmeye değer. Öğrencilerle görüştüm. Buradaki öğrenciler Türkiye genelindeki öğrencilerin örneği ise Türkiye'nin geleceği gayet iyi görünüyor. Gaziantep büyümekte olan bir şehir ve şu anda her ne kadar Türkiye'nin 6. büyük şehri ise de en büyük 5. şehir olma yolunda ilerliyor bence" diye konuştu.

Gazetecilerin Suriye'de yaşanan olaylarla ilgili soru sorması üzerine Armitage, "Suriye'deki gelişmeyi takip ediyoruz. Ama Amerika Suriye'deki yaşananları Arap baharı ile özdeşleştirmiyor. Suriye'de yaşananları bir iç savaş olarak değerlendiriyoruz. Suriye'deki bu olaylar Türkiye'yi ciddi bakımdan etkiliyor. Şu anda sığınmacı sayısı 100 bine ulaştı. Tabi bu süreçte Akçakale'de de Türk vatandaşlar hayatını kaybetti. Bütün bu olanlar düşündürücü. Bu süreçte Amerika Türkiye'yi her konuda desteklemeye hazır" ifadelerini kullandı.

Suriye ile ilgili Türkiye'nin olası bir talebinde Amerika'nın kısa sürede cevap vermeye hazır olduğunu da hatırlatan Armitage, "Bildiğiniz gibi Başkan Obama ve Başbakan Erdoğan sürekli görüşme halindeler. Amerika hükümeti buradaki çalışmaları yakından takip ediyor. Daha büyük çapta Amerika'dan destek istenmesi durumunda bu olumlu bir şekilde yanıtlanırdı. Yani istenirse gereken destek bu konuda verilecektir. Çünkü Amerika Türkiye'nin burada yüklendiği ağır rolü görebiliyor" şeklinde konuştu.

Amerikan-Türk Konseyi Başkan Yardımcısı emekli Büyükelçi James H. Holmes da, Türkiye'nin Suriye'den gelen sığınmacılar konusunda büyük bir görev üstlendiğini vurgulayarak, "Türkiye Suriye'den çok sayıda sığınmacı kabul etti, yardım olarak bu insanları kabul etti. Amerika'da buradaki çalışmalara biraz destek verdi. Başka ülkelerden de zaten yardımlar geliyor. Ama buradaki yardımların büyük çoğunluğu Türkiye hükümeti tarafından yapılıyor. Amerika'ya döndüğümüzde oraya ileteceğimiz raporlarda özellikle bu insani yardım konusunda Türkiye'nin sırtlandığı detayı anlatacağız. Amerika'nın da bu konuya daha fazla ilgi göstermesi gerektiğini anlatacağız" dedi.

Öte yandan, Gaziantep Üniversitesi'nde öğrencilerle sohbet eden Amerikalı heyet, gençlerle hatıra fotoğrafı da çektirdi. - GAZİANTEP Gaziantep Üniversitesi,Suriye,Türkiye,Amerika Birleşik Devletleri
Kaynak: İHA