27 Kasım 2015, 11:09

Aç Kalan Eşek Arıları, Bal Arılarına Saldırdı

Elazığ'da sayıları artan ama doğada yiyecek bulamayan yaban arıları, bal arısı kovanlarına saldırınca binlerce arı telef oldu. Üreticiler ise eşek arısı tuzakları kurdu.

Elazığ'da sıcaklığın mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle sayıları artan ama doğada yiyecek bulamayınca aç kalan eşek arıları kovanlara saldırınca binlerce bal arısı telef oldu.

SAYILARI ARTTI Elazığ Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yusuf Elitok, yörede "eşek arısı" veya "sarı arı" olarak adlandırılan yaban arısı sayısında son bir ayda büyük bir artış gözlemlediklerini söyledi. Elitok, Yaban arısı sayısındaki artışın hava sıcaklığının mevsim normallerinden yüksek olmasından kaynaklandığını belirtti.

BAL ARILARI KARŞIKOYUYOR

Yaban arılarının doğada yiyecek bulamadıkları için arı kovanlarına yöneldiğini ifade eden Elitok," Eşek arıları, bal çalmak için kovanlara saldırıyor, kovanlardaki arılar da balı kaptırmamak için karşı koyuyor.

Ancak bal arısından soğuk havaya 3-4 derece daha dayanıklı olan eşek arısı, bu mücadeleden üstün çıkıyor. Üreticilerimize ait 75 bin kovandaki bal arılarının yüzde 20'si telef oldu." EŞEK ARISI TUZAKLARI KURULDU Merkeze bağlı Poyraz köyündeki üretici Mustafa Bahşi, eşek arılarının saldırısı sonucu 155 kovanından 38'indeki bal arılarının tamamının telef olduğunu söyledi. Bahşi, şöyle konuştu: "Kovanlarımdaki zarar yaklaşık 10 bin lira.

Bunu engellemek için eşek arısı tuzakları kurduk. Pet şişeyi bir kaç yerinden delerek buralara damlama borusu kesip takıyoruz. Pet şişenin içerisine de bir parça ciğer, kuyruk yağı, balık veya tavuk eti telle asıyoruz. Bir miktarda su koyup ağzını kapatıyoruz. Eşek arısı bu kokuya geliyor ve borulardan içeri girdiği zaman çıkamıyor ve suyun içine düşüp ölüyor."

Kaynak: AA
YORUMLAR