06 Eylül 2018, 12:54

Alman Başbakan Merkel'den İdlib Uyarısı: İnsani Felaketten Kaçınılmalı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İdlib'le ilgili yaptığı açıklamada ''İnsani bir felaketten mutlaka kaçınmalıyız." dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, saldırı altındaki İdlib hakkında yaptığı açıklamada ''İnsani bir felaketten mutlaka kaçınmalıyız.'' dedi.

''DURUM ÇOK KARMAŞIK''

Almanya'nın RTL kanalının geleneksel yaz mülakatı programına konuk olan şansölye, ''İdlib'de çok karmaşık bir durum var. Bir yandan çok zor duruma düşebilecek milyonlarca sivil bulunuyor. O yüzden insani felaketten kaçınmak zorundayız'' diyerek şöyle devam etti:

'ÇOK ÖNEMLİ GÖREV'

''Diğer yandan İslamcı grupların çok radikal savaşçıları var. Elbette bu radikal güçlerle savaşılmalı, ama sivil halkı korumak için de uğraşılmalı. Bu, çok büyük, çok önemli bir görev.''

'MESELEYİ PUTİN VE ERDOĞAN'LA GÖRÜŞTÜM'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile konuyu görüştüğünü aktaran Merkel, Putin'in sözlerini tutmasını umduğunu ifade ederek ''Her halükarda bu konuda çok ciddi konuştuk'' dedi.

TRUMP UYARMIŞTI

ABD Başkanı Trump da Suriye hükümetinin Rusya ve İran'ın desteğiyle muhaliflerin elindeki son bölge olan İdlib'e başlatması beklenen operasyonla ilgili bir soruya verdiği yanıtta "Dünyanın gözü orada. Bir katliam olamaz. Eğer katliam olursa dünya çok çok öfkelenecek. ABD de çok öfkelenecek" dedi. Trump, "Bunun olmasına izin vermeyecek misiniz?" sorusuna da "Bunu çok yakından takip ediyorum" yanıtı vermişti.

'SADECE SİYAH-BEYAZ BAKAMAYIZ'

Erdoğan'ın ay sonunda Almanya'ya yapacağı devlet ziyareti ve Ankara-Berlin ilişkilerindeki canlanmayla ilgili sorular üzerine şansölye ''Her daim sadece siyah-beyaz düşünemeyiz. Gerçeklik böyle değil.'' dedi.

'ANKARA İLE CİDDİ İHTİLAFLARIMIZ VAR'

Almanya'da Türkiye kökenli 3 milyon kişinin yaşadığına, bu durumun iki ülkeyi birbirine özel şekilde bağladığına dikkat çeken Hıristiyan Demokrat lider, bununla birlikte Türkiye'de tutuklu Almanya vatandaşları başta olmak üzere Ankara ile aralarında ciddi ihtilaf konuları bulunduğunu belirtti.

''TÜRKİYE EKONOMİK AÇIDAN AKILLICA GELİŞMELİ''

Türkiye'nin ekonomik açıdan akıllıca şekilde gelişmesinin Almanya'nın stratejik çıkarına olduğunu vurgulayan Merkel, ''Türkiye'nin zayıflaması yönünde hareket edersek kendi çıkarlarımıza zarar veririz'' dedi.

''ISRAR ETTİK, BAZI ALMANLARI BIRAKTILAR''

'Birbiriyle karşılıklı konuşmanın öneminin' altını çizen kadın başbakan, bu 'ısrarlı konuşma' sayesinde Türkiye'deki bazı Almanya vatandaşlarının serbest kalmasını sağladıklarını dile getirdi.