16 Kasım 2017, 10:25

Angola, Afrika'nın En Zengin Kadınının İşine Son Verdi

Angola'da eski başkanı Eduardo dos Santos'un kızı olan, ülkenin petrol şirketi Sonangol'un tepe yöneticisi konumundaki Afrika'nın en zengin kadını Isabel'in görevine son verildi.

Angola Başkanı Joao Lourenco ülkenin kamu teşekkülü olan petrol şirketi Sonangol'da tepe yöneticisi olarak çalışan Isabel Dos Santos'un işine son verdi.

3,5 MİLYAR DOLAR SERVETİ BULUNUYOR

37 yıl görevde kaldıktan sonra eylül ayında görevinden ayrılan önceki başkan José Eduardo dos Santos'un kızı olan Isabel Dos Santos yaklaşık 3.5 milyar dolar civarındaki servetiyle Afrika'nın en zengin kadını unvanına da sahip ve dünyanın en güçlü 100 kadını arasında gösteriliyor.

Yeni göreve gelen Başkan Lourenco, nam-ı diğer JLo en büyük vaad olarak yolsuzlukla mücadeleyi göstermiş ve Dos Santos ailesinin etkisini kırma sözü vermişti.

İŞ ADAMINA MİLYONLARCA DOLAR ÖDEDİĞİ ORTAYA ÇIKMIŞTI

Angola'nın Ulusal Varlık Fonu'nun Isabel Dos Santos'un kardeşi Jose Filemeno ile yakın ilişkisi bulunan bir iş adamına milyonlarca dolar ödediği ortaya çıkmıştı. Ülke, son dönemde petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle de ekonomik olarak zor günler geçiriyor.

Isabel Dos Santos ise torpille göreve geldiği yönündeki iddiaları reddederek iş dünyasındaki deneyimi nedeniyle bu bu göreve getirildiğini belirtiyor. Azerbaycan doğumlu 44 yaşındaki milyarderin yaklaşık 3.5 milyar dolar serveti bulunuyor. (HABERTÜRK)