09 Kasım 2017, 16:11

Ardahan'da Organ Bağışı Standı Açıldı

Ardahan'da Organ Bağışı standı açıldıARDAHAN - 3-9 Kasım tarihleri arasında organ bağışı bilincini geliştirmek amacıyla yapılan "Organ Bağış Haftası" kapsamında Milli Egemenlik Parkında stant açıldı.

Ardahan'da Organ Bağışı standı açıldıARDAHAN - 3-9 Kasım tarihleri arasında organ bağışı bilincini geliştirmek amacıyla yapılan "Organ Bağış Haftası" kapsamında Milli Egemenlik Parkında stant açıldı. Açılan stantta sağlık görevlileri vatandaşlara organ bağışının önemi hakkında bilgi verdi.
Organ bağışı ile ilgili konuşan Ardahan İl Sağlık Müdür yardımcısı İshak Askeroğlu, Vatandaşları Organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet etti.
Türkiye'de tedavileri yalnızca organ ve doku nakliyle mümkün hastaların sayısının giderek arttığını söyleyen Askeroğlu, şunları kaydetti: "İl Sağlık Müdürlüğümüz adına Sağlık Bakanlığımızın her yıl 3-9 Kasım organ bağışı etkinlikleri kapsamında Organ bağışını bilinçlendirmek ve halkımıza organ bağışı konusunu aşılamak için buradayız. Türkiye'de yaklaşık 30 bin hastamız organ bağışı beklemekte. Bunların çoğu çocuk hasta, genç hasta ve bir çoğu da böbrek bekliyor. Biz halkımızın bu konuda bilinçlenmesini istiyoruz ve beyin ölümü gerçekleşen hastalarımızın ailesinden izin alınarak organların toprakta çürümesinden ziyade, organ bekleyen binlerce hastamıza hayat vermesini istiyoruz. Bunun dini açıdan da caiz olduğuna yönelik Diyanet İşleri Başkanlığımızın 1980 tarihli almış olduğu bir kararı, fetvası var. Yani dini açıdan da hiçbir sakıncası yok, tam tersi büyük bir sevap ve caiz olduğu yönünde fetvamız var. Bu sebeple bizde burada hem organ bağışı, hem aynı zamanda 112'yi gereksiz yere aramamak adına vatandaşlarımızı bilgilendirerek uyarılarda bulunuyoruz. " dedi.
112'yi gereksiz yere meşgul etmeyin!
112 çağrı merkezlerinin gereksiz yere meşgul edilmemesini isteyen Askeroğlu, "112 Acil servisini ihtiyaç sahibi birisi arayıp telefon meşgul ise yani o anda kendini bilmez başka birisi 112'yi arayıp ihtiyacı olmadığı halde meşgul ediyor ise acil vakaları o an kaçırabiliriz. Gerçekten ihtiyacı olan şahıs 112'ye ulaşamaz ve büyük bir sıkıntı yaşarız. Bu açıdan da 112 acil servisini gereksiz yere meşgul etmemelerini talep ediyoruz vatandaşlarımızdan. Ayrıca trafikte Ambulanslarımıza sürücülerimizde yol verilmesi talep ediyoruz. Eğer bir Ambulans Siren yakmış halde seyir halindeyse o Ambulansta ya acil bir vaka gidiyordur, yada o anda acil bir hastası vardır ve hastaneye yetiştiriyordur anlamında. O nedenle sürücülerimiz böyle bir durumda mümkün mertebe sağa yada sola emniyetli bir şekilde çekerekten Ambulanslarımıza yol verilmesini talep ediyoruz." şeklinde konuştu.
Kaynak: İHA