08 Kasım 2017, 22:57

ABD Akıllandı! Yıldırım'ın Ziyaretinde Olağanüstü Güvenlik Dikkat Çekti

Başbakan Yıldırım'ın Washington ziyaretinde ABD makamlarının aldığı olağanüstü güvenlik önlemleri, Mayıs ayında Erdoğan'ın ziyaretinde yaşanan skandaldan ders alındığını ortaya koydu.

Başbakan Binali Yıldırım, resmi ziyaret için Washington'da. Başbakan Yıldırım'ın Washington ziyaretinde ABD makamlarının aldığı yoğun güvenlik önlemleri dikkati çekti.

ABD, SKANDALDAN DERSİNİ ALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 16 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştiği ziyarette yaşanan güvenlik sıkıntılarının tekrar etmemesi için ABD istihbaratı yoğun güvenlik önlemleri aldı.

ÇEVREDEKİ SOKAKLAR TRAFİĞE KAPATILDI

Başbakan Yıldırım'ın konakladığı otelde, ziyaret edip toplantı yaptığı mekanlarda ve çevrelerinde kontrol noktaları oluşturuldu, çevredeki sokaklar trafiğe kapatıldı.

Başbakan Yıldırım'ın heyetindeki tüm araçlara ABD Özel Güvenlik görevlileri yerleştirildi.

ATLI POLİSLER VE ÖZEL EĞİTİMLİ KÖPEKLER GÜVENLİĞİ SAĞLADI

Türkiye'nin Washington Büyükelçiği Rezidansının yanındaki meydanda barikatlar kuruldu. Atlı polisler ve özel eğitimli köpekler eşliğinde yetkililer güvenliği sağladı.

PKK YANDAŞLARI SALDIRMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mayıs ayındaki ziyareti sırasında aynı meydanda PKK yanlısı protestocular, Cumhurbaşkanı heyetine ve karşılamaya giden Türklere fiili saldırıda bulunmuştu.

YETERLİ ÖNLEM ALMAYAN ABD, SKANDALA İMZA ATMIŞTI

ABD güvenlik görevlileri, rezidansın yanındaki parkta yeterli güvenlik almamış, gerekçe olarak ise meydanın "halka açık" olduğunu ve herkesin "gösteri hakları" olduğunu savunmuşlardı.

Kaynak: AA