09 Kasım 2017, 23:10

Başbakan Yıldırım'dan, Pence Görüşmesiyle İlgili İlk Açıklama: Sarraf Davasındaki Deliller Hukuki Değil

Başbakan Yıldırım, Mike Pence ile yaptığı görüşme hakkında bilgi verdi. Yıldırım, süren davalar hakkında muhatabını uyarıp, Sarraf davasındaki delillerin hukuksuz olduğunu söylediğini aktardı.

Başbakan Binali Yıldırım, Beyaz Saray'da ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüştükten sonra New York'a gitti. Yıldırım, Washington'dan New York'a giderken, uçakta gazetecilere görüşmeyi değerlendirdi.

Yıldırım şu ifadeleri kullandı:

Samimi, dürüst ve verimli bir görüşme oldu. FETÖ konusunda artık somut adım atılmalı dedim. En azınan Gülen'in faaliyetlerinin kısıtlanmasını istedik. Davaların ilişkileri zehirlemesine izin vermeyelim. Pence 'ABD vatandaşlarının dava seyrinden tedirginiz' dedi. İlişkiler için iki güçlü başkanın iradesi şarttır.

SARRAF DELİLLERİ HUKUKİ DEĞİL

Sarraf davasında elde edilen deliller hukuki değil dedim.

ABD'NİN YPG'YE DESTEĞİ

DEAŞ bitti, YPG-PYD ilişkinizi sonlandırın dedim. Pence, 'PYD'ye verilen silahları daha sıkı takip edeceğiz' dedi. En kısa sürede Türkiye'ye geleceğini söyledi.

"TELEFONLARIMIZ 24 SAAT KARŞILIKLI ULAŞILABİLİR OLACAK"

Sorunların anlık çözümü konusunda mutabık kaldık. Telefonlarımız, 24 saat karşılıklı ulaşılabilir olacak. Pence'e büyük fotoğrafa bakmamız gerektiğini söyledim.