08 Kasım 2017, 14:22

Erdoğan, AKM Projesine Karşı Çıkan Mimarlar Odasına Çattı: İstediğiniz Kadar Çırpının

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni AKM projesine karşı çıkan Mimarlar Odasına sert çıkarak "Böyle yapa yapa 10 yılımızı yediniz. İstediğiniz kadar çırpının 2019 o opera binasının bittiği yıl olacaktır." dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Şehircilik Şurası'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, " Türkiye'nin nasıl büyük bir ülke olarak göremeyenlerin ufuksuzluğundan bıktık. Yol yaparsınız karşınızda hep bu çeteyi bulursunuz. AKM'yi yenilersiniz, Mühendisler Odası yine şikayet eder. Nereye müracat ederseniz edin, 2019 İstanbul Yeni Opera binasının bittiği yıl olacaktır. Böyle yapa yapa 10 yılımızı yediniz" dedi.

"81 VİLAYETİMİZİN SORUNLARI NOKTASINDA TARİHİ ADIMLAR ATTIK"

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

"Şehircilik konusunda büyük bir geleneğe sahibiz. Şairlere ilham olmuş şehirlerimiz var. Kadim şehirlerimiz yaşadığı aşırı göçe rağmen ayakta kalmayı sürdürüyor. 81 vilayetimizin sorunları noktasında tarihi nitelikte adımlar attık. Düzensiz göç ve çarpık kentleşme gibi sorunları önemli oranda ortadan kaldırdık. Trafik sorununu büyük ölçüde azalttık. Ancak böylesine köklü sorunların kısa sürede çözümü mümkün değil. Türkiye'nin pekçok yerinde olduğu gibi İstanbul ve Ankara'da şairin ifadesiyle üzerine usul usul karbonmonoksit yağan şehirler durumundaydı. Hamdolsun şehirleşme hızındaki büyük artışa rağmen bütün sıkıntıları büyük ölçüde çözdük. Daha da iyi olacak, kontrollü bir şekilde sürdürüyoruz.

"TOKİ KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ GERÇEKLEŞTİRİYOR"

TOKİ bir şeyi başarıyor. Gecekondulaşmayı ortadan kaldırarak kentsel dönüşümü gerçekleştiriyor. Kapı komşusunun adını bile bilmeyenlerin mahalle kültüründen bahsetmek kadar boş bir iş olabilir mi? Hayatlarında bir tek ağaç dikmediği halde dünyanın en çevreci insanı olarak geçinenleri artık dikkate almıyorum, almıyoruz. TOKİ özellikle de mahalle projesi teklifini yapanları ben hak veriyorum, teklif doğrudur, TOKİ'nin de Emlak Gayrimenkul'ün de bu istikamette çalışmalar gerçekleştirdiğini biliyorum.

"İSTEDİĞİNİZ KADAR ÇIRPININ AKM 2019 YILINDA BİTECEK"

İstanbul'da AKM'nin projesini takdim edersiniz ertesi gün Mimar Mühendis odaları başvuruda bulunur. Ne yaparsanız yapın bununla ilgili? Nereye müracaat ederseniz edin? İstediğiniz kadar çırpının 2019 o opera binasının bittiği yıl olacaktır. Böyle yapa yapa 10 yılımızı yediniz. Artık daha size tahammül yok. Bedeli ne ise yapacağız. Sırça köşklerinden bize ahkam kesenlerin asıl derdi büyükşehirlerin kurtarılmış bölge olarak gördükleri belli muitlerin kendi ellerinden çıkarılmış olmasıdır."