16 Kasım 2017, 16:11

Dün İlk Defa Gerçekleşen Müftü Nikahına Diyanet İtiraz Etti: Nikah Kıymaları Mümkün Değil

Müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesinin ardından dün ilk nikah gerçekleşmişti. Ancak Diyanet bugün duruma el koyarak "İçişleri yetki vermedi. Müftülerin nikah kıyması mümkün değil." dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, İçişleri Bakanlığınca yetki verilmeden müftülüklerce resmi nikah kıyılmasının mümkün olmadığını bildirdi.

KANUNUN İLGİLİ HÜKMÜ HATIRLATILDI

Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu'na, yapılan değişiklikle il ve ilçe müftülüklerine evlendirme memurluğu yetkisi ve görevi verileceği hükmünün eklendiği belirtildi.

"YETKİLENDİRMEYLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR"

Ancak bu konuda İçişleri Bakanlığından henüz bir yetkilendirme ve görevlendirme işleminin yapılmadığına işaret edilen açıklamada, "İlgili bakanlık ile başkanlığımız arasında konuyla ilgili çalışmalar devam etmektedir." ifadeleri kullanıldı.

"MÜFTÜLERİN NİKAH KIYMASI MÜMKÜN DEĞİL"

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu itibarla İçişleri Bakanlığı tarafından müftülüklerimize yetki verilmeden resmi nikah kıyılması mümkün bulunmamaktadır. Yetkilendirme işlemleri konusunda başkanlık tarafından müftülüklerimize ayrıca bilgilendirme yapılacaktır. Başkanlığımızdan gelecek bilgilendirme sonrasında müftülüklerimiz resmi nikah işlemlerine başlayacaklardır. Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı ile müşterek eğitim programı çalışması, uygulamalar konusunda kılavuz el kitabı hazırlanması planlanmaktadır."

Kaynak: AA