13 Ağustos 2018, 14:11

Eğlence Parkında İzmarit ve Çöp Toplayan Kargalar İlgi Odağı Oldu!

Fransa'da bir eğlence parkında eğitilen kargalar çöp ve sigara izmariti toplayacak. İş başı yapan başta çocuklar olmak üzere vatandaşlara iyi örnek oluyor.

Fransa'da bir eğlence parkında, çöpleri bu iş için özel olarak eğitilen altı karga toplayacak. Ekin kargaları, topladıkları izmarit ve küçük çöpleri küçük bir kutuya koyacak. Kargalar, emeklerinin karşılığı olarak, getirdikleri her izmarit ve çöp için hazırlanan kutulardan yem alacak.

ÇÖP TOPLAYAN KARGALAR ÖRNEK OLACAK

Fransa'dakiPuy du Fouparkının müdürü Nicolas de Villiers, AFP ajansına "Amacımız sadece temizlik değil. Çünkü ziyaretçilerimiz genel olarak çevreyi kirletmeme konusunda hassas. Bu yolla, doğanın çevreyi koruma konusunda bize dersler verebileceğini de göstereceğiz" dedi.

Hayvanlardan bazılarının şimdiden iş başı yaptığı, Pazartesi günü diğerlerinin de katılmasıyla ekibin altı kargaya çıkacağı belirtildi.

ZEKİ OLAN KARGALAR OYUN YOLUYLA EĞİTİLİYOR

De Villiers, kuzgun ve cüce kargalarla aynı karga familyasından olan bu kuşların "özellikle zeki" olduğunu ve oyun yoluyla insanlarla iletişim kurmayı sevdiklerini söyledi.

Bu uygulama, kargaların zekalarını gösterdikleri ilk örnek değil. Bu yılın başlarında bir yem otomatıyla yapılan ve kargaların sorun çözmekte ne kadar yetenekli olduğunu gösteren deney büyük ilgi görmüştü.

Deneyde, kargalar otomata jeton işlevi gören bir kağıt parçası atarak yem alıyorlar. Deneyde, kargaların kağıtların büyüklüklerini hatırladığı ve jeton haznesine sığmayacak büyüklükteki kağıt parçalarını gagalarıyla küçülttükleri görülmüştü.

Kaynak: BBC
YORUMLAR