31 Ağustos 2018, 16:01

Elektronik Sigara Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Elektronik sigara günümüzde artık her yerde!

Elektronik sigara günümüzde artık her yerde! Bu teknolojik cihaz, tütün bazlı sigaralara, pipo ve puro gibi ürünlere daha sağlıklı alternatif oluşturuyor. Bir yandan sigarayı bırakmak isteyen kişiler tarafından tercih ediliyor, bir yandan da "vaping" adı verilen yeni bir kültür ve yaşam tarzının ortaya çıkmasını sağlıyor. Peki elektronik sigara aslında nedir? Nasıl bir süreç sonucuna icat edilmiştir? Elektronik sigaralar nasıl çalışır? Zararlı mıdır, yoksa sigarayı bıraktırır mı? İşte elektronik sigara hakkında bilmeniz gereken her şey!

Elektronik Sigara Nedir?

İncelememize öncelikle "elektronik sigara nedir" sorusuna cevap bularak başlayalım. Dumansız sigara, e-sigara veya "e-cigs" olarak bilinen elektronik sigaralar; tütünde bulunan bağımlılık yapan kimyasal madde olan nikotini tüketmenin alternatif ve daha az zararlı bir yöntemidir. Elektronik sigaralar nikotin içerseler de sigaranın yapısında bulunan, katran gibi öteki zararlı maddeleri barındırmadıkları için görece daha az zararlıdırlar.

Elektronik sigaralar nikotin içerdikleri ve dumanları solunduğu icin genellikle sigaraya benzer bir forma sahiptirler. Hatta ilk üretilen elektronik sigaralar, sarımsı ağızlık kısmı ve beyaz gövdesiyle tamamen sigara ile aynı formdaydılar. Ancak günümüzde elektronik sigaranın kendi başına bir kullanım alanı bulmasıyla, farklı şekllilerde de karşımıza çıkmaya başladılar. Bugün farklı görüntülere sahip, farklı kalınlıklarda ve renklerde elektronik sigara çeşitleri bulunmaktadır.

Elektronik Sigaranın Tarihi

Elektronik sigara nedir sorusuna cevap verdiğimize göre, gelelim bu icadın tarihine… Elektronik sigaranın geliştirilmesinde, iki dönüm noktası ve iki önemli isim var. Üstelik bu isimler, dünyanın farklı yerlerinde yaşayan iki bilim insanı. Ancak gayeleri aynı: sigaranın zararlarını en aza indirecek bir icat yapmak! İşte elektronik sigaranın tarihine kısa bir bakış…

Gerçekleşmeyen Buluş

Elektronik sigara her ne kadar sosyal hayatımızda yeni yeni yer edinmeye başlasa da tarihleri epey eskiye dayanıyor. Bilinen ilk elektronik sigara, 1963 yılında geliştirilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri'nden Herbert A. Gilbert, bu cihazın ilk üreticisi ve patent sahibidir. Üniversitede işletme okuyan ve günde iki pakete yakın sigara içen Gilbert; sigarayı çok sevmesine rağmen sağlığa verdiği zararları en aza indirmek için bu icadı yaptı. Her ne kadar buluşunun patentini alsa da, üretime hiçbir zaman geçilmemiştir. O dönemde insanlar, sigaranın zararları konusunda yeterince bilgi sahibi değildiler. Üstelik sigara içmek oldukça "modaya uygun" bir davranıştı. Henüz kamuya açık alanlarda sigara içmek yasaklanmamıştı, ve gündelik hayatın sıradan bir parçası gibi görülüyordu. Sigaranın toplumsal hayattaki konumundan dolayı ve 1960'ların teknolojisi ile bu cihaz oldukça pahalıya mal edildiği için, o dönemde bu icat üretime geçmedi. Gilbert sadece patentini aldı, ve projesini rafa kaldırdı.

Üretimi Yapılan İlk Elektronik Sigara

1960'larda epey popüler olan sigara tüketimi, takvim günümüze doğru yaklaştıkça azalmaya başladı. Ancak tiryakiler vazgeçemediği için, yerine bir alternatifin doğması zaman aldı. Tütün oranı azaltılmış sigaralar ve nikotin alımını azalttığı düşünülen filtreler gibi alternatif yöntemler ortaya çıktı. ve sonunda, giderek gelişen teknoloji, insanlara elektronun sigarayı armağan etti.

Çin'den Hon Lik, elektronik sigaranın ikinci mucidi. Yoğun bir şekilde sigara içen babasını akciğer kanserinden kaybeden Lik, bu zararlı alışkanlığa bir alternatif oluşturmak istedi. Kendisi de sigara bağımlısı olan Lik, önce bu kötü alışkanlığından kurtuldu, sonra da elektronik sigarayı yeniden yarattı. 2001 yılında geliştirdiği ve duman yerine buhar çıkaran bu icadın patentini, 2003 yılında aldı. Üretilen ilk elektronun sigara, bugünküne göre çok daha farklı bir görünüme sahipti. Tek bir parça şekildeydi. Hon Lik, nikotin içeren bir sıvının basınçlı bir jetini buharlaştırmak için yüksek frekanslı piezoelektrik ultrason veren bir eleman kullanmayı düşündü. Aslında tasarım değişse de bu temel prensip hala kullanılmakta.

Elektronik sigara, ilk kez satışa sunulduğu Çin piyasasında çok sevildi. 2004 yılında Çin sokaklarına havalı olan artık normal sigara yerine elektronik sigara olmuştu. Başlangıçta küçük firmalar internetten satışla bu modelin modifiye edilmesi halini ABD marketine satmaya başladı. 2006 yılından sonra da elektronik sigaralar; Avrupa ve Amerika'da satılaya başlandı. Lik patentini 2007 yılında uluslararası hale getirdi ve elektronik sigaranın adını, Çince'de "sigaraya benzeyen" anlamına gelen "Rüyan" olarak değiştirdi. Fakat elektronik sigara bu yıllarda tüm dünyaya yayılmıştı ve pek çok firma bu modeli izinsizce kopyaladığı için Lik bu durumdan pek de kar edemedi.

Son Modifikasyonlar

Elektronik sigaralar uluslararası pazara girdiğinde, bazı kullanıcılar performanslarından memnun değildi. Duman yeterince gelmiyordu, tat yeterince hissedilmiyordu. Üstelik oldukça hassas olan bu cihaz sık sık bozuluyordu, çok fazla bakım istiyordu. Bu eksikliği gören yatırımcılar elektronik sigarayı geliştirmeye devam ettiler. Bu da ilk nesil üç parçalı cihazların ortaya çıkmasını sağladı.

Bugün elektronik sigaranın vazgeçilmez bir parçası olarak görülen cartomizer, cihazın uluslararası arenada kendine alıcı bulması ile geliştirildi. 2007 yılında İngiliz girişimciler Umer ve Tarıq Sheikh cartomizer isimli parçayı geliştirdi. Bu parça, ısıtma bobini sıvı odasına entegre eden bir mekanizma olarak işlev gördü, ve elektronik sigaranın performansını arttırdı.

Kullanıcıların sorun yaşadıkları elektronik sigara parçalarından bir tanesi de bataryaydı. Sık sık biten ve değiştirilmesi gereken bataryalar, elektronik sigaralardan alınan keyfin yarıda kalmasına neden oluyordu. Elektronik sigaralar için, "tornavida" adı da verilen daha uzun ömürlü bir batarya 2008 yılında Ted ve Matt Rogers tarafından geliştirildi.

Elektronik sigara, bugün hızla gelişen teknolojik cihazlar arasında yer alıyor. Sadece üreticileri değil, kullanıcıları da ihtiyaçlar doğrultusunda elektronik sigaraya modifikasyonlar yapıyorlar.

Elektronik Sigara Nasıl Çalışır?

Elektronik sigara, oldukça basit bir çalışma prensibine sahiptir. Bu cihazlar; sıvı nikotinin, kullanıcının soluduğu bir buhara veya buhara dönüşmesini sağlar, ve pille çalışır. Kullanıcı, ağızlıktan dumanı çeker ve bir yandan da cihaz üzerindeki tuşa başar. Bu cihazın çalışma prensibini daha detaylı bir şekilde anlayabilmek için öncelikle içerisindeki parçalara göz atmak gerekir.

Elektronik Sigara Parçaları Nelerdir?

Elektronik sigara, üç temel parçadan oluşmaktadır. Bu parçalar pil, atomizer ve ağızlıktır. Elektronik sigara parçaları, farklı işlevleri yerine getirerek cihazın sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar. Her bir parçanın kaliteli olması ve doğru secilmesi, elektronik sigaradan alacağınız verimi belirleyecektir.

Atomizer

Atomizer, elektronik sigaranın en önemli parçasıdır. Bu parça içerisinde yer alan propilen glikol, bitkisel gliserin ve nikotin içeren bir çözeltiye batırılır pamuk ve fiberglas fitil bulunmaktadır. Bu maddeler, kronik astım hastalarının kullandığı ilaçların içerisinde de hali hazırda kullanılmaktadırlar. Bu çözelti, farklı aromalara da sahip olabilir. Cihazın üzerindeki tuşa basıldığı zaman fitilin etrafındaki ısıtma bobini ısınır ve dumanın hava ile karışmasını sağlar. Kullanıcı soluduğunda bu aromatik duman duman, kartuş veya ağızlıktan çekilir. İşte, en basit hali ile elektronik sigaranın çalışma prensibi bu şekildedir.

Bu çalışma prensibi, elektronik sigarayı, tütün bazlı ürünlere göre nispeten daha temiz bir yere koymaktadır. Ateş yok, kul yok ve duman kokusu yok! E-sigaralar, karbon monoksit ve katran gibi sigara içen tutun sigaraları ile ilişkili tüm zararlı kimyasalları içermez. Bu nedenle de sigarayı bırakmak ya da azaltmak isteyenlerce tercih edilirler.

Elektronik sigaranın temel parçası olan atomizerin, üç farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler clearomizer, RTA ve RDA olarak adlandırılır. Bu farklı atomizer çeşitlerinin temel prensipleri aynıdır. Atomizer arasındaki ana parça, bataryadan aldığı gücü, rezistansı andıran bir biçimde sarılmış tellere aktarır. Bu tellerin ortasına yerleştirilmiş ve likiti aktıve eden parça bu şekilde devreye girer. Bu parça silik olarak adlandırılır ve genellikle yüksek sıcaklıklara dayanıklı; seramik fiber, organik pamıuk ya da ısıya dayanıklı iplik gibi bir parçadır. Tellerin ısınmasıyla bu parçanın absorbe ettiği sıvı buharlaşır. Kullanıcı da bu sıvıyı ağızlıktan içine çeker.

Farklı atomizer parçaları, farklı ihtiyaçları karşılayacak özelliklere sahiptir. Elektronik sigaraya yeni başlayacak olanlar için, clearomizer önerilen atomizer türüdür. RTA ve RDA ise, farklı istekleri karşılayıcı atomizerler olarak kullanılabilir. Bu parçalar hakkında detaylı bilgiye sahip olmak, elektörnük sigarada soru seçimler yapmanıza yardımcı olacaktır.

Clearomizer

Clearomizer, elektronik sigaraların gelişiminde yeni bir adım olarak değerlendirilebilir. Clearomizer, pek çok açıdan atomizer cihazına benzetilmektedir. Elektronik sigara sıvısını tutan ve ve bataryaya vidalayan hepsi bir arada bir aygıt olması, bu benzerliğin başlınca sebebidir. Ancak bu iki parça arasındaki benzerlik burada son buluyor! Clearomizer, çok daha etkili bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

Clear ve aromizer kelimelerinin birleşiminden oluşan clearomizer, "temiz" ya da "net" ve "aroma" anlamlarını içerisinde barındırıyor. Bunun başlıca nedenlerinden bir tanesi de, kullanıcının her zaman e-sıvı düzeyini görmesini ve çok alçaldığında bunları doldurmasını sağlayan şeffaf plastik veya cam gövdeye sahip olması.

Kartomizerlerden farklı olarak, aroma suyunu emmek için dolgu maddesine gerek duymazlar, bunun yerine atomizöre doğru miktarda e-sıvı besleyen bir fitilleme sistemi sayesinde çalışırlar. Elektronik sigarayı seven pek çok kişi, günümüzde clearomizer kullanmayı tercih ediyor. Bu da çok daha temiz bir şekilde görülebilir bir hale gediriyor. Yine de kartomizerlerin e-sıvı aromasını arttırdığını iddia edenler var. Sonuçta, hepsi kişisel bir zevk meselesi. Hangi tip atomizer parçasını kullanacağınız tamamen size kalmış durumda.

Clearomizerlar, atomizörden damlama ucuna, transparan gövdenin ortasından uzanan bir metal boruya sahiptir. Clearomizer'ları yeniden doldururken, e-sıvıyı akü içerisine gireceğinden tüpün içine dökmemeniz önemlidir. Bu hava kanalı, buharın atomizörden ağzınıza nasıl geçtiğidir ve e-sivinin içinde bulunduğu birkaç damla e-sıvı, e-sigaranın performansını etkileyebilir. Bunun yerine, clearomizer'i hafif bir acıyla tutmak ve merkez tüpten kaçınarak suyu meyve suyu içine damlatmak gerekmektedir.

Çoğu şirket clearomizer'ları çöp kutusuna atmadan önce birkaç hafta kullanabileceğiniz tek kullanımlık ürünler olarak satmaktadır, ancak gelişmiş elektronik sigara kullanıcıları yeniden elde edilebilir versiyonlarını tercih etmektedirler. Tek kullanımlık malzemeler kesinlikle en uygun olanıdır, ancak daha pahalı olsalar da uzun vadede size kazandırırlar. Kullanılmış bir ısıtma bobinini değiştirmek, yeni bir clearomizer satın almaktan çok daha ucuzdur.

Ayrıca, her biri kendi artıları ve eksileri olan üst bobin clearomizer'lar ve alt bobin clearomizer'lar arasından seçim yapabilirsiniz. Üst sargi cleromizer parçaları, tütün sigaralarının dumanına benzer şekilde daha sıcak buhar verirlerken, aynı zamanda daha hızlı yanma eğilimi gösterirler. Çünkü e-sıvı seviyesi düştüğünde fitiller kurur ve kötü yanık tadıyla karşılaşabilirsiniz. Alt Bobin Clearomizers (BCC), altta bulunan ısıtma bobinine sahiptir, ancak buharın ağzınıza ulaşmadan önce daha uzun süre hareket etmesi gerektiğinden, duman önemli ölçüde daha soğuk bir hale gelir.

RTA

RTA, rebuildable tank atomizer anlamına gelmektedir. Bu parçalar, likit taşıyıcı bir tanka sahiptirler. Yani RTA, elektronik sigara içerisinde kullanılan sıvının tutulması için bir depo rezervuarı olan ve bir sızdırmaz metal hazne kapağı ile kaplanmış bir güverteye sahip yeniden oluşturulabilir bir atomizör olarak tanımlanabilir. Hazne kapağı, buharı damla ucuna yönlendiren bir bacaya bağlanır. Yerçekimi ve basınç, haznede haznenin etrafındaki e-sıvıyı otomatik olarak zorlar ve daha sonra güvertenin dış çevresindeki yuvalardan veya kanallardan yukarı doğru çeker. Fitil uçları bu kanallara yerleştirilir. E-sıvı fitili doyururken, buharlaşacak bobinlere verilir. RTA parçasının içerisinde coil isimli parça bulunmaktadır ve bu nedenle bu parçayı kullanıcının kendisinin sarması gerekmektedir. Tank doldurulduktan sonra bu elektronik sigara, içerisindeki likit bitene kadar kullanılabilir.

RDA

RDA rebuildable dripping atomizer anlamına gelmektedir. Bu turun içerisinde coil ve tank bulunmamaktadır. Bobinleri sabitlemek ve bobinleri ışıtan aküye (mod) elektrik bağlantıları sağlamak için direkleri olan bir güverte içeren bir cihazdır. Güverte, vida ile takılan veya o-halkalarla kayan bir dış kabuğa benzeyen kapakla kaplıdır. RDA'lar e-sıvıyı tutacak tank bölümlerine sahip değildir. Elektronik sigaranın likit aroması, bu parçaya bir şişeden damlatılır. İçerisindeki likit bittikçe de damlatma işlemi tekrarlanır. Damlalar bobinlere veya fitillere gelecek şekilde ayarlanır. Elektronik sigara içmeyi bir hobi haline getirmek isteyenler için bu parça oldukça kullanışlıdır.

Likitler

Elektronik sigara içerisinde kullanacağınız likit, bu ürünle yaşayacağınız deneyimin belirleyicisi olacaktır. Likitin tadı, kalitesi, yoğunluğu ve cihaz içerisindeki iletilme yöntemi; önemli faktörlerdir.

E-sıvı olarak da adlandırılan likitler, elektronik sigaralar gibi buharla çalışan sigara ürünlerinde kullanılan karışımdır. Elektronik sigara likitleri genellikle propilen glikol, gliserin, şu, nikotin ve tatlandırıcılardan oluşur. Her ne kadar içerikler değişse de bu maddeler genellikle % 95 oranında propilen glikol ve gliserin içerir. Likit çeşitleri günümüzde oldukça fazladır. Dünya çapında birçok e-sıvı üreticisi vardır. Bu üreticiler 8000'den fazla elektronik sigara likidi çeşnisi yaratmaktadır. Üreticiler ağırlıklı olarak Amerikan E-Sıvı Üretim Standartları Birliği Endüstri standartları Amerikan E-sıvı Üretim Standartları Birliği (American E-liquid Manufacturing Standards Association – AEMSA) tarafından oluşturulan ve yayınlanan standartları takip etmektedir.

Elektronik sigara için likit seçimi yapılırken, içerisindeki nikotin miktarının iyi seçilmesi gerekmektedir. Özellikle tütün bazlı sigarayı bırakmak için elektronik sigara kullanan kişilerin, sigaraları için seçtikleri likit maddenin içerisindeki nikotin miktarını iyi ayarlaması gerekir.

Pil

Elektronik sigaraların atomizer sonrasında en önemli parçası pildir. Nasıl bir enerji kaynağı seçeceğiniz, cihazdan alacağınız keyfi belirleyecek en önemli özelliktir. Bu nedenle pil seçimi de en az atomizer seçimi kadar önemlidir.

Elektronik sigara içerisinde kullanılan piller temelde iki turludur. Bu türler mod ve normal batarya olarak adlandırılmaktadır. Mod, elektronik sigara cihazından çıkan enerjinin voltajını veya watt olarak gücünü ayarlayabildiğiniz pillerdir. Bataryalar ise, sadece pilden oluşan ve daha basit sistemlerdir.

Elektronik sigara kullanmaya ve bunu bir hobi olarak değerlendirmeye yeni başlayanlar için en ideal pil, sıradan bataryalardır. Zamanla cihazın öteki parçalarında kullanım ayarlarını belirledikten sonra, mekanik olarak çalışan modlar da denenebilir. Ancak dikkatli olunması gereken nokta, bu mekanik modlardaki patlama ihtimalidir. Bu ihtimale karşı, henüz bu cihazlarla yeni tanışanlara sıradan bataryalar önerilemektedir.

Elektronik sigaranın iki önemli parçası olan pil ve atomizer, farklı yöntemlerle birbirlerine bağlanabilirler. Gelişen teknolojinin getirdiği kolaylılarla, günümüzde elektronik sigaralarda iki temel bağlantı noktası tarzı kullanılmaktadır. Bunlar 510 ve Ego olarak adlandırılmaktadırlar. Pil ve atomizer arasındaki bağlantının sorunsuz bir biçimde kurulabilmesi için, doğru bağlantı noktası türünün bulunması gerekmektedir. 510 isimli bağlantı noktası tarzı ince bur vida biçimindedir. Ego isimli bağlantı noktası tarzı ise görece daha kalındır. Burada seçeceğiniz parçanın bağlantı noktası çok önemlidir. Çünkü 510 bağlantı noktasına sahip olan moda Ego bağlantı noktasına sahip bir atomizer takılamaz. Bununla beraber, Ego tipine sahip bir moda, her iki tipte bağlantı ile atomizer takılanılır. 510 tipindeki modlara Ego tipindeki atomizer takmak için, bir adaptor kullanılması gerekmektedir. 510'dan Ego'ya dönüştürücü şekilde kullanılan bu adaptörler, bağlantının sorunsuz bir biçimde gerçekleşmesini sağlar. Eğer elektronik sigaradaki tüm parçalar ayrı ayrı kaynaklardan satın alınacaksa, bu uyumum olmasına önem verilmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda, elektronun sigara keyfi yarım kalacaktır.

Elektronik sigara içerisinde kullanılan piller, aslında hepimizin aşina olduğu başka cihazlarla benzerlik göstermekte. Cep telefonlarının içerisinde de kullanılan lityum iyon şarj edilebilme özelliği bulunan piller, elektronik sigaraların içerisinde de yer almaktadır. Pilin bir gün içerisinde ne kadar süre dayanacağı, kullanıcının elektronik sigara kullanma sıklığına göre değişmektedir. Sözgelimi, günde bir paket sigara içen ve bu miktarın aynısını elektrona sigaraya uyarlayan bir kişi, günde topmanda 1600mah kadar pil tüketecektir. Bu durumda bir adet 1600'lük ya da iki adet 800'lük pil iş görebilir. Bu miktardan daha fazla ya da daha az sigara tüketecek kişiler için, daha farklı pil biçimleri önerilmektedir.

Elektronik sigara içerisinde kullanılan pek çok farklı tarzda pil bulunmaktadır. Bunlardan en sık rastlanılanları basit batarya, voltaj ayarlı modlar ve watt ayarlı modlardır. Bu parçalar hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmak, elektronik sigaranız için pil seçiminde size yardımcı olacaktır ve keyfinizi bölmeyecek en doğru sigarayı seçmenizi sağlayacaktır.

Basit Bataryalar

Yukarıda da belirtildiği üzere, basit bataryalar elektronik sigaraya yeni başlayanların tercih etmesi gereken batarca türüdür. Boyutları ortalama olarak yuvarlak bir dolma kalem ile aynıdır. Ağırlıkları fazla değildir. Bu tarz bataryalar, tamamen şarj edilmiş halde kullanıldıkları zaman, 3.6 volt enerji verebilmektedirler. Pil içerisindeki enerji azaldıkça, verdiği voltaj da düşmektedir. Elektronik sigara başlangıç kitlerinde çoğunlukla basit bataryalara yer verilmektedir. Eğer bu cihazları merak ediyorsanız, deneme amaçlı olarak kullanacaksanız ve bütün gün yanınızda taşımak yerine ara ara deneyecekseniz; basit bataryalar işinizi görecektir. Bu cihazlarda voltaj gün içerisinde azaldığı için, şarjinin tamamen dolu olduğu sabah saatlerinden artık yavaş yavaş bitmeye başladığı akşam saatlerine kadar verimlilik azalmaktadır. Basit bataryaların bağlantı noktalar genellikle Ego tipindedir. Bu nedenle basit batar kullanırken bu tipe uygun atomizer kullanılması önemlidir.

Voltaj Ayarlı Modlar

Voltaj ayarlı modlar, elektronik sigara için kullanabileceğiniz bir diğer pil çeşidi olan modların en kullanıcı dostu türüdür. Yine elektronik sigaraya yeni başlayanların tercih edebileceği bir parça olan voltaj ayarlı modlar, kullanım kolaylığı sunar. Kaliteli bir elektronun sigara setinin içerisinden çıkan voltaj ayarlı mod, şarj ömrü boyunca aynı voltaj oranını kullanıcıya verir. Bu da ilk nefesten sonuncuya kadar gün boyunca aynı aroma ve miktara sahip olmanıza yardımcı olur. Şarjı bitene kadar alınan tat ve likitteki aroma miktarı eşit kalacaktır. Voltaj ayarlı modun pil ömrü kullanım miktarına bağlı olarak değişmektedir.

Watt Ayarlı Modlar

Pil türlerinden modların bir başka çeşidi de watt ayarlı modlardır. Elektronun sigara için kullanılan modlar arasında, kullanıcıya en iyi sonucu veren modlardan bir tanesi de budur. Bunun nedeni kalitede bir devamlılık sağlamasıdır. Watt ayarlı modlarda, hangi dirençte coil kullanıldığını ölçen bir mekanizma mevcuttur. Bu mekanizma, watt'a göre voltajı kendisi ayarlar. Bu da her daim aynı lezzeti ve aynı miktarı almanızı sağlar. Voltaj ayarlı setlerde coil direnci elle ayarlanırken, watt ayarlı setlerde bu ayarlama otomatik olarak gerçekleşmektedir. Elektronik sigarada ne istediğini bilenler için ideal pildir.

Elektronik Sigara ve Sağlık

E-sigaralar normal sigaraya benzemeyi, ancak tütün yakmadan amaçlamaktadır. Bu yüzden de Sigarayı azaltmak veya bırakmak için yardımcı olarak satılırlar ve bazı insanlar bu konuda onlara yardımcı olurlar. Bununla birlikte, araştırmalar sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini göstermektedir. İşte elektronik sigara ve sağlık konusundaki farklı fikirler.

Elektronik Sigara ile Gelen Faydalar

Elektronik sigarayı sevenler, sadece yarattığı tarz veya kullanıma sunduğu farklı aromalar yüzünden bu ürünü tercih etmiyor. Aynı zamanda çeşitli sağlık faydaları olduğu da düşünülüyor. Bağımlılıkla savaşmada destek vermesi ilk neden… Daha fazla ortamda içilebilme imkanı tanıması ve sigaranın geleneksel belirtilerini gizlemesi diğer avantajları arasında. Çok daha az zararlı olması ve daha geniş seçenekler sunması, elektronik sigaraların tercih edilmesini sağlıyor.

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı: Elektronik Sigaralar Bağımlılığı Keser

Nikotin bağımlılığının ölümcük sonuçları olduğu artık bilinen bir gerçek. Bu nedenle pek çok kişi bu alışkanlığından vazgeçmeye çalışıyor. Daha uzun ve sağlıklı bir yaşam için sigarayı bırakmak akla ilk gelen yöntemlereden bir tanesi… Durum böyle olmasına rağmen bu alışkanlıktan tamamiyle kurtulmak sanıldığı kadar kolay değil. Sigaranın yakılmasıyla ortaya çıkan nikotin, solunduğunda kalp atışının hızlanmasına, vücuttaki dopamin seviyesinin artmasına ve dikkatin toplanmasına neden olur. Aynı madde; akciğerlere zarar verir ve damar sertliğine yol açar. Yarattığı geçici uyarılma hissiyatının bağımlılık yaratıcı yönü yüzünden, sigarayı bırakmak epey zordur.

Nikotin yoksunluğunun belirtileri genellikle güçlüdür ve insanların çok sık sigaraya yeniden dönmesine neden olabilir. Nikotin seviyesi ayarlanabilir likitlere sahip olan elektronik sigaralarla, nikotin yoksunluğundan dolayı ortaya çıkan semptomlar bir miktar da olsa yumuşatılabilir. Bu şekilde nikotin seviyesi ayarlanabilen elektronik sigaralar, hem bu alışkanlıktan azaltarak kurtulmayı sağlar hem de sigaradaki öteki zararlı maddelerin etkisini azaltır. Kısacası sigarayı bırakmak isteyen ancak uzun yıllardır bu bağımlılık ile savaşan kişiler için elektronik sigara iyi bir geçiş ürünü olabilir.

Daha Geniş Kullanım Alanı: Elektronik Sigaralar Size Özgürlük Alanı Verir

Elektronik sigaraların kullanım alanı, tütün bazlı ürünlere göre çok daha geniştir. Geleneksel sigaralardan farklı olarak restoranlar, ofisler, oteller veya halka açık yerler içerebilir. Elektronik sigara kullanırken "Sigara içilmeyen bölgelerden" kaçınmanız veya sigara içmek için kendinizi odalara kilitlemeniz ya da soğuk balkonlara hapsetmeniz gerekmeyecektir. Elektronik sigaralar herhangi bir zamanda ve herhangi bir yerde, sadece buharlar ürettikleri ve tamamen dumansız oldukları için yaptırım korkusu olmaksızın kullanılabilir. Ancak hatırlatmakta yarar var… En nihayetinde duman saldıkları ve elektronik cihazlar oldukları için, ulaşım araçlarında kullanımları yasak olabilir. Uçak, tren ya da otobüste elektronik sigara kullanımı yasaktır. Yine de hareket etmeyen pek çok yerde elektronik sigarayı, normal sigaraya oranla görece çok daha rahat bir biçimde tüketebilirsiniz.

Sigaranın kokusu, hem kullanıcıları hem de öteki insanlar tarafından itici bulunabilir. Oysaki elektronik sigaralardan çıkan buhar, kötü kokmaz. Kimi zaman aromasına göre hafif bir kokuya sahip olabilir, kimi zaman da tamamen kokusuzdur. Bu durumda sigara kokusundan rahatsız olan kişilerin yanında dahi kullanılabilmektedir.

Kötü Kokulara Son: Elektronik Sigara ile Sigara İçtiğiniz Belli Olmaz

Pek çok nedenden ötürü, sigara içme konusunda olumsuz bir stigma bulunmaktadır. Bu nedenle sigara içenler, bu alışkanlığın başkaları tarafından bilinmesini istemeyebilirler. Ancak bu durumu gizlemek epeyce zordur! Sigaranın keskin kokusu; kıyafetlere, araba tekstiline hatta kişinin bedenine ve saçlarına sinebilir. Özellikle sigara içmeyen kişiler bu kokuyu hemen alırlar. Bu da, kimse fark etmeden sigara içmeyi zorlaştırmakta, adeta çevredeki herkese sigara içildiğini ilan etmektedir.

Elektronik sigara içenlerinse, sigara içtiği belli olmaz. Kıyafet ve bedende kötü bir koku ile karşılaşmazsınız. Aracınıza koku sinmez, sizden sonra bulunduğunuz odaya giren kişi sigara içtiğinizi anlamaz. Ayrıca ağız kokusu şikayeti de ortadan kalkmış olur. Elektronik sigara arkasında tutun bazlı sigaranın bıraktığı gibi belirgin bir iz bırakmaz. Bu nedenle de içen kişinin sigara kullandığı anlaşılmaz. Ancak aromalı bir likit kullanıldığında bu aromanın tadı algılanabilir, bu da esasen sigaraya benzememektedir.

Doğaya ve İnsana Saygı: Elektronik Sigaralar Çevreye Duyarlıdır

Sigaralar, insan sağlığına olduğu kadar çevreye de zarar verirler. Burada çevre ile kastedilen, hem doğa hem de çevredeki öteki insanlardır. Elektronik sigaralar aracılığı ile bu zarar en aza indirilebilir.

Normal sigaralar, sadece içen kişiyi değil, çevresindekileri de zehirler… Sigara içen kişinin içtiği sigaranın dumanını soluyan kişiler, içen kişi kadar olmasa da zarar görürler. Bu durum pasif içicilik olarak adlandırılır. Pasif içicilik, ya da ikinci el duman almak olarak adlandırılan durum, sigara içen kişinin çevresindekilerin, dumanı soluyarak, sigaranın olumsuz etkileri ile yüz yüze gelmeleri sonucunda ortaya çıkar. Pasif içicilik kansere neden olabilmektedir. Sigara içmeyen kişilerde akciğer kanseri riskini dörtte bir oranında arttırır, ses telleri ve üst boğazda kansere neden olabilir. Elektronik sigaraların içerisinden çıkan duman, buhar forumda olduğu için, çevredekilere bu şekilde bir risk oluşturmaz. Bu sayede etrafınızdaki sigara içmeyen kişiler için zararı indirgemiş olursunuz. Üstelik, sigara içmeyen kişileri rahatsız eden kökü da elektronik sigara ile ortadan kalmış olur.

Elektronik sigarala içmenin çevrede en aza indirgediği zararlardan bir tanesi de doğa ile ilgilidir. Elektronik sigara kullanımı esansında çevre daha az kirlenir. Tütün bazlı sigaralar, doğayı da olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bunun temelinde genellikle ihmalkarlık yer almaktadır. Bu durumun farkına varmanın oldukça kolay bir yolu var: Bir dahaki sefere şehrin merkezinde yolda yürürken bir süre için gözlerinizi yerden kaldırmayın… Sigara izmaritlerinin ne kadar pervasızca yere atıldığına şaşıracaksınız! Bu izmaritlerin doğada parçalanması, yıllar sürmektedir. Bu sırada izmaritler atıldıkları toprağa zarar vermekte, o toprakta yetişen bitkilerin gelişimini etkilemekte, o toprakta yaşayan canlıları öldürmektedir. Elektronik sigaralar defalarca kullanılabilen yapıları ile bu şekilde bir kirliliğin önüne geçmiş olur. İhmalkarlık ile ortaya çıkan çevre kirlenmesi sorunu ortadan kalkar.

Elektronik sigara, izmaritten doğan yangın tehlikesini ortadan kaldırmış olur. Ormanlık alanlarda tamamen söndürülmeden atılan sigaralar, yangınlara neden olabilmektedir. Elektronik sigara kullanımında, bu sorun da ortadan kalkmış olur.

Artık kullanılmayan elektronik sigara parçalarının uygun bir biçimde atılması, geri dönüşüme kazandırılması ve bu şekilde doğaya çok daha az zarar verilmesi mümkündür.

Elektronik Sigara İçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şimdi sırada kötü haberler var! Elektronik sigaralar, elbette ki sağlığa faydalı ürünler değiller, İçlerlerinde bulunan az miktardaki nikotin, insan bedenine zarar verebilir. Bununla beraber, kullanım biçimlerinin insan sağlığı üzerindeki etkileri henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu konuda yapılan çalışmalar kullanıcılara dikkatli olunması gerektiğini söylüyor. Dikkat etmeniz gereken noktalardan bazıları aşağıda belirtilmiştir.

Unutmamakta Yarar Var: Elektronik Sigara Nikotin İçerir

Her ne kadar sigaranın olumsuz etkilerinden kısmen de olsa arındırılmış olsa da, unutmamakta yarar var ki elektronik sigara nikotin içermektedir. Elektronik sigaradaki bu nikotinin, tıpkı normal sigarada olduğu gibi birkaç olumsuz sağlık etkisi olabilir. Nikotine düzenli bir şekilde maruz kalmak, beraberinde pek çok rahatsızlığı getiriyor. Bunlardan ilki ve en bilineni bağımlılık.

Nikotin, tütünün içerisinde bulunan renksiz ve yağlı bir birleşimdir. Sigara bağımlılığının temel nedeni olan nikotin, uyuşturucu maddelerin hepsinden çok daha hızlı bağımlılık yaratır. Sigaradan çekilen nefesler, öncelikle ciğerlere gider. Daha sonra buradan beyne ulaşır. Yani her bir nefeste, beyne minik bir miktar nikotin gitmektedir. Bu da sigarayı bir kere deneyen pek çok kişinin, bu alışkanlığı bir ömür boyunca devam ettirmesine neden olur. Nikotin ile yaşamaya başlamak, onu sürekli tüketmek istemeye ve zamanla o olmadan sabahlar uyanamamanıza ve konsantre olamamanıza neden olur.

Ancak bağımlılıktan com daha fazlası var! Düzenli nikotin almak çeşitli kronik hastalıklara da neden olmaktadır. Yoğun bir sekilde nikotin tüketmek insülin direncine ve tip 2 diyabete yol açabilir. Kimi insanlarda bu durum nikotinin iyi bilinen iştah bastıncı etkileriyle dengelenebilir olsa da, yine de risk arz etmektedir. Yoğun bir şekilde elektronik sigara kullanıldığında, bu tarz kronik hastalıkların onu açılmış olabiliyor. Bu nedenle seçilecek likitteki nikotin miktarını iyi ayarlamak oldukça önemlidir.

Risk Grubunda Olanlar, Dikkat!

Elektronik sigarala kullanımında yaş da oldukça önemli bir nokta. Genç yaşta elektronik sigara kullanmak, tıpkı genç yaşta sigara içmek gibi, olumsuz etkiler yaratabilecek bir durumdur. Nikotin kendi başına oldukça bağımlılık yapar ve beyinde, özellikle de gençlerde, diğer ilaçlara bağımlılık riskini artıran değişikliklere yol açabilir. Nikotin, ergenlerde on beyin gelişimini de bozarak dikkat eksikliği bozukluğuna neden olabilir. Bu da gençlerim eğitim ve iş hayatını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle, bedensel ve zihinsel gelişimini tamamlamış olan kişilerin elektronik sigara tüketmesi daha yerinde olacaktır.

Hamile olan kişilerin de elektronik sigara kullanımında dikkat etmesi gereken çeşitli noktalar var. Pek çok kadın, hamile kalmaya çalıştığı dönemde ya da bebek beklediğini öğrendikten sonra, tütün bazlı sigaralardan uzak durmaya başlar. Bu tarz sigaraların, anne karnında gelişmekte olan bebeklere zarar verdiği bilinmektedir. Ancak hamilelik öncesindeki dönemde sigara içme alışkanlığı olan kadınlar için, her ne kadar bebek için en iyisi istense de, sigarayı bırakmak zor olabilir. Bu durumda da hamilelikte elektronik sigara içmek gibi bir düşünce akıllarda belirebilir. Elektronik sigaralar her ne kadar normal sigaralardaki çeşitli zararlı maddeleri içermeseler de, yine de nikotin içermektedirler. Bu nedenle hamilelikte elektronik sigara içilmesi önerilmemektedir.

Risk grubunda olan bir başka grup da çocuklardır. Çocuklar için risk, elektronik sigara tüketiminden ziyade, elektronik sigara sonucunda ortaya çıkabilecek çeşitli kazalardan ileri gelmektedir. Hoş ve aromatik kokuları, yaydıkları duman ve ilgi çekici görünümleri ile elektronik sigaralar; küçük çocukların ilgisini çekebilir. Çocuklar evde kimse yokken bu ürünleri kendileri denemeye çalışabilir, aromatik sıvılarının tadına bakmak isteyebilirler. Bu durum da çocuklara zarar verebilir. Bu nedenle elektronik sigaraların çocukların erişemeyeceği bir yerde muhafaza edilmesi ve çocukların bu ürünlere özendirilmemesi önemlidir.

Abartıdan Kaçınmalı: Elektronik Sigara Dumanı Zarar Verebilir

Aromasını çok seviyorsunuz, onu artık elinizden bırakamıyorsunuz… Ancak elektronik sigaralar, akciğerleriniz için ne derece sağlıklı? Aromalı elektronik sigaralar, akciğer ile ilgili çeşitli kronik hastalıklara neden olabilirler. Bu da çeşitli başka sağlık sorunları oluşturabilir. Genellikle bronşiyolit obliterans olarak adlandırılan bir hastalığa yol açarlar. Kimi durumlarda da akciğerlerdeki en küçük hava yollarında kalıcı bir takim hasarlara neden olan nadir bir akciğer hastalığı olan diasetil, elektronik sigara dumanın sonucunda ortaya çıkabilir. Bu nedenle, elektronik sigara kullanırken aşırıya kalmamak önemlidir. Ayrıca herhangi bir rahatsızlıkla karşılaşıldığı zaman mutlaka uzman bir doktora danışılması önemlidir. Önceden bilinen kronik rahatsızlığı olan kişilerin, elektronik sigara kullanmadan önce doktorlarına danışması da yine aynı şekilde oldukça önemlidir. Sonuca size keyif vermek için tasarlanan bir ürünün, size zarar vermesinden kaçınmanız gerekmektedir.

Kaynak: Emoji.com.tr
YORUMLAR