08 Kasım 2017, 17:05

Erdoğan'dan Sürpriz Görüşmeler! Meclis Başkanı ve Grup Başkanvekilleri ile Bir Araya Geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis Başkanı Kahraman ve AK Parti Grup Başkanvekilleri ile görüşecek. Erdoğan'ın programında olmayan görüşmede, Meclis Başkanlığı seçimi ele alınacak.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Meclis Başkanı İsmail Kahraman ve AK Parti Grup Başkanvekilleri ile görüşeceği bildirildi.

BEŞTEPE'DE PEŞ PEŞE SÜRPRİZ GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın resmi programında bu görüşme yer almıyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Grup Başkanvekillerini de Beştepe'de kabul edecek.

YARIN AK PARTİ'Lİ VEKİLLERLE DE GÖRÜŞECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, yarın AK Parti milletvekilleri ile gruplar halinde görüşeceği açıklanmıştı. Yarınki görüşmelerde Meclis Başkanlığı seçiminin de gündeme geleceği belirtiliyor.

MECLİS BAŞKANI, 17 İLE 21 KASIM ARASI SEÇİLECEK

İç tüzük gereği 12 Kasım tarihinde adaylık süreçleri başlıyor. 5 günlük bir adaylık süreci var. 12 Kasım sabahından 16 Kasım gecesi saat 24'e kadar milletvekili arkadaşlarımız bu konuda müracaatlarını yapabilirler. Siyasi partiler aday gösteremezler. 17 ile 21 Kasım arası Meclis Başkanının seçilmesi gerekiyor. Muhtemelen siyasi partilerle görüştükten sonra tahmin ediyorum ki, 20 Kasım Pazartesi günü meclis başkanlığı seçimleri 4 turda yapılır. İlk iki turdan 367 oy, ikinci turda ve üçüncü turda 276 sağlanıp çoğunluğun bulunması gerekir. 3. turda da salt çoğunluk bulunmaz ise son turda en yüksek oyu alan olur. Bütün partiler öncelikle geleneksel olarak kendi adaylarını çıkarıyorlar. İkinci turda çekilenler de oluyor. Bu şekilde olacağını tahmin ediyorum. 3. turda kesin seçilir.