En Soğuk 10 Tatil Rotası

08 Ağustos 2017 Salı Ülke olarak sıcak ve nemli havadan şikayetçi olduğumuz bugünlerde akıllara gelen ilk tatil seçeneği deniz, kum, güneş üçlüsü oluyor. Ancak tek seçenek bu değil. Binlerce turist her yıl, bunaltıcı sıcakların etkisinden uzaklaşmak için soğuk iklimlere doğru yol alıyor. İşte insanların sıcaklardan kaçıp gittiği dünyanın en soğuk 10 tatil rotası...
1
Barrow, Alaska
Ortalama sıcaklığın -20 derece olduğu Barrow, Alaska'da bir kent. Etrafından birçok buzulun da yer aldığı Barrow, neredeyse yıl boyu artılı dereceleri pek göremiyor.
2
Antartika
Bilimsel araştırmalar yapmak üzere bölgede bulunanlar dışında yerleşimin bulunmadığı kıtaya son dönemlerde turistik geziler de düzenlenmeye başladı. Ancak ulaşımın zorluğu bu tip bir gezinin biraz pahalıya mal olmasına yol açıyor.
3
Chamonix, Fransa
Avrupa'nın en yüksek dağı olan Mont Blanc'ın zirvesine yakın bir konuma sahip olan Chamonix kasabası özellikle kış sporları sevenlerin favori yerlerinden. Dağ sporlarında önemli bir yere sahip olan kasabaya her yıl binlerce turist geliyor.
4
Harbin, Çin
Çin'in en soğuk kenti olan Harbin'de yılın önemli bir bölümünde sıcaklıklar -30 derecenin üzerine çıkmıyor. Harbin bu özelliğini avantaja çevirmek için bir süredir buz festivaline ev sahipliği yapmakta. Festival için dünyanın değişik yerlerinden turistlerin kente gelmeye başlamasıyla zamanla buz festivalinin yanında ışık gösterileri ve benzeri etkinlikler de eklendi.
5
Buz Hotel, İsveç
İsveç'in kuzeyinde yer alan Buz Hotel'e özellikle balayı çiftleri rağbet gösteriyor. Aklınıza gelebilecek hemen hemen her şeyin buzla kaplı olduğu otelde havalardaki mevsimsel ısınmalar tehlike yaratabiliyor.
6
International Falls, ABD
Minnesota'da bulunan International Falls, Yılın büyük bölümünde donmuş bir vaziyette. Bu haliyle de bir görsel şölen sunan bölge çok sayıda turiste ev sahipliği yapıyor.
7
Los Glaciares, Arjantin
Milli Park statüsünde olan bölge görenleri kendisine hayran bırakıyor. Koruma altında olan bölgede yapılaşma kesinlikle yasak. Dolayısıyla bölgeyi görebilmek için Ülkenin en güneyine doğru bir yolculuğa katlanmak zorundasınız.
8
Oymyakon, Rusya
Burası dünyanın en soğuk yerleşim yeri diyebiliriz. Ortalama sıcaklığın -45 derece olduğu Oymyakon'da özellikle kışın sokağa çıkmak bile neredeyse imkansız bir hale geliyor.
9
Perm, Rusya
Yazın ortasında bile kışı aratmayan soğuklara sahip olan Perm, mağaralarıyla da biliniyor.
10
Yakutsk, Rusya
Rusya'nın Yakutsk Özerk Bölgesi'nin başkenti olan Yakutsk aynı zamanda dünyanın en soğuk kentlerinden de biri. Kenti ikiye ayıran Lena nehri yılın büyük bölümünde donmuş bir vaziyette.