Hababam Sınıfının Kitabı ile Fimi Arasındaki Farklar

9 Eylül 2017 Cumartesi Usta yazar Rıfat Ilgaz'ın ölümsüz eseri ve Türk Sineması tarihine damga vuran Hababam Sınıfının kitabı ile filmi arasındaki farklar karşınızda.
1
Kitapta filmin aksine Damat Ferit ve Hafize Ana karakterleri yoktur.
2
Kitapta öğrencilerin ele başı Tulum Hayri'dir ve 85 kilodur.
2
Kel Mahmut kitabın başında öğrencilere düşmandır.
3
Güdük Necmi kitabın başlarında pek ön planda değildir ve tam bir otlakçıdır.
4
Mahmut Hocanın yatağa işedi diye diyaloğa girdiği öğrenci Şaban değil sidikli Turandır.
5
Kitapta sınıfa judo öğretmeye çalışan kişi maraton Raşittir, ona yumruk atan da Badi Ekremdir.
6
Filmin aksine kitapta sınıfta pek bir birliğin olduğu söylenemez.
7
Sahte aşk mektubu ile kandırılan kişi Şaban değil sidikli Turan karakteridir.
8
Sınıf devamlı hoşafına maç yaptığı halde herkesin Fenerbahçeli olduğunu gösteren bir diyalog yoktur.
9
Yıllar geçse de unutulmayan, Türk sinemasının en çok güldüren filmlerinden olan Hababam Sınıfı'nın bilinmeyen bir yönü daha ortaya çıktı.
10
Rıfat Ilgaz, Hababam Sınıfı adlı kitabıyla ilgili bir röportajında sorulan soruya öyle bir cevap verdi ki, eğitim sistemi hakkında hiç görülmeyen bir görüntüyü ortaya koydu.
11
"Büyük usta Kemal Sunal'ın hayat verdiği, büyük yazar syn. Rıfat Ilgaz'ın ölümsüz kahramanı "İnek Şaban" Gerçek kimliği gümüzde Safranbolu da yaşayan "Öküz Ahmet" lakaplı Ahmet Demiralp bey'e uzun ömürler diliyor, bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış bu kareyi, büyük üstadlarımızın anısına sevgi ve şükranlarımızla sizlerle paylaşıyoruz!"
12
"Hababam Sınıfı Uyanıyor" Serinin 3.filmi...Fotoğraf da görülen "Ahmet Arıman" o sene gerçekten askerliğini yapıyor ve seti ziyarete geldiğinde senaryoda olmadığı halde bir çok sahne ekleniyor film'e... Film çekerken ne kadar çok, ani ve doğru karar vermek zorunda kalındığının, şartlara göre esnekliğin, yönetmenlik adına ne kadar önemli olduğunun iyi bir örneğini oluşturuyor bu film!..Eklenen tek bir sahne de değil, oldukça yer tutuyor Hayta İsmail sahneleri filmin süresi içinde!... Aynı zamanda Halit Akçatepe'nin Güdük Necmisini de son kez görüyoruz bu seride!..
13
"Ben de çöken eğitim sistemini anlattım. Hepimiz ölen bu sisteme bakarak güldük."
14
"Bunun üzerine aileler de o saatlerde sokağa çıkmaya başlamış ve idam vakitleri panayır havasına bütünmüş. Sonuçta da ölen bir adama bakarak gülen bir halk görüntüsü oluşmuş."
15
Rıfat Ilgaz: "Eskiden idamlar sabaha karşı yapılırmış. Belli bir süre sonra idam yaklaştığında tüm dükkanlar açılmaya, esnaf satış yapmak için bağırıp çağırmaya başlamış."
16
İşte o röportaj. Soru: "Nasıl bu kadar çok güldürebildiniz?"