Kaçıran Çok Üzülecek! En Lezzetli Festival, 12-14 Ekim'de Adana'da

05 Eylül 2018 Çarşamba Bu yıl 12 – 14 Ekim tarihlerinde “Gelenekselin Gücü Adına!” temasıyla düzenlenecek 2. Adana Lezzet Festivali, Adana'nın 'en' yerel ve 'en' geleneksel mutfak kültürünü dünyaya tanıtacak. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın himayesinde, Adana Valiliği'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek festival, uluslararası yıldız isimlerin katılımıyla üç gün boyunca Adana'da bir gastronomi şöleni yaşatacak.
1
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın himayesinde Adana Valiliği'nin ev sahipliğinde 12-14 Ekim tarihlerinde yapılacak 2. Adana Lezzet Festivali, tamamen Adana'nın geleneksel mutfağına ve evlerde yaşatılan köklü mutfak kültürüne odaklanacak.
2
"Gelenekselin Gücü Adına!" temasıyla Adana'nın yerel mutfak değerlerini, şeflerini ve üreticilerini merkeze alan 2. Adana Lezzet Festivali ile bu değerleri Türkiye ve dünya çapında tanıtmak, turizmin gelişimine katkıda bulunmak hedefleniyor.
3
Merkez Park'ta kurulacak festival merkezinde Adana'nın sahip olduğu mutfak kültürünün uluslararası boyutta bir uygulama ve katılımla ziyaretçilere yaşatılması hedefleniyor.
4
Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen Adana Lezzet Festivali'nde bu sene, Adana'nın geleneksel mutfak zenginliğinin yanı sıra şehrin sahip olduğu ve öne çıkarmak istediği sokak lezzetleri, su ürünleri, kebaplar ve tarım mahsulleri gibi öğeler de etkinlik alanına yayılacak. Yerel ve ulusal şeflerin yanı sıra Michelin yıldızlı uluslararası isimlerin gastro-şovlarıyla zenginleşecek festival, gastronomi tutkunlarını Adana'da buluşturmayı amaçlıyor. 2. Adana Lezzet Festivali kentin önde gelen lezzet markalarının stantlarıyla renklenirken, alanda kurulacak çeşitli etkinlik noktalarında tadım seansları, söyleşiler ve mutfak atölyeleri gerçekleştirilecek.
5
Gastronominin yıldız isimleri Adana'da buluşacak!
Birbirinden özgün yerel ve ulusal şeflerin yanı sıra, Michelin yıldızlı uluslararası şeflerin gastro-şovlarıyla zenginleşecek festival, Adana'nın birbirinden nefis lezzetlerini doya doya yemeye imkân tanırken; aynı zamanda gastronomi dünyasını Adana'da buluşturacak. 2. Adana Lezzet Festivali kentin önde gelen lezzet markalarının stantlarıyla renklenirken, alanda kurulacak çeşitli etkinlik noktalarında gastro-şovlar, tadım seansları, söyleşiler ve mutfak atölyeleri gerçekleşecek.
6
Vali Demirtaş: Lezzet tutkunlarını bekliyoruz!
12-14 Ekim tarihlerinde gastronomi dünyasının önemli isimlerini Adana'da ağırlayacaklarını belirten Adana Valisi Mahmut Demirtaş şöyle diyor:
7
"Adana Valiliği olarak kentimizin sahip olduğu değerlerin tanıtımını yapmak, tarihiyle, doğal ve kültürel zenginliğiyle dikkat çeken ilimizi her açıdan hak ettiği konuma taşımak konusundaki çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Bu kapsamda ilkini geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz 'Adana Lezzet Festivali'nin gördüğü yoğun ilgi, bizleri hayli mutlu etmişti. Festivalin, bu yıl çok daha büyük bir ilgi göreceğine yürekten inanıyorum. Yerli ve yabancı misafirlerimizi kentimizde en iyi şekilde ağırlamaya hazırız. Tüm lezzet tutkunlarını, Adana'mızın zengin mutfağını ve eşsiz damak lezzetini keşfetmeye çağırıyorum."