09 Kasım 2017, 15:50

İşkence Değil, Gelenek

İşkence değil, gelenek Kadın kıyafeti giydirdiler, şınav çektirdiler, una bulayıp üzerine temizlik malzemesi dökerek fırçayla temizlediler Manisa'nın Köprübaşı ilçesinde asırlardır devam ettirilen damat ve sağdıcına yapılan şakalar adeta işkenceyi andırdı Geleneğe boyun eğen damat ve...

İşkence değil, gelenek
Kadın kıyafeti giydirdiler, şınav çektirdiler, una bulayıp üzerine temizlik malzemesi dökerek fırçayla temizlediler
Manisa'nın Köprübaşı ilçesinde asırlardır devam ettirilen damat ve sağdıcına yapılan şakalar adeta işkenceyi andırdı
Geleneğe boyun eğen damat ve sağdıcına yapılan şakalar renkli görüntülere sahne olduMANİSA - Manisa'nın Köprübaşı ilçesinde asırlardır devam ettirilen geleneğin sürdürülmesi amacıyla evlenecek olan damat ve sağdıcına yapılan şakalar renkli görüntülerin yaşanmasına sahne oldu. Kadın kıyafeti giydirilen damat ve sağdıca şınav çektirdiler, una bulayıp üzerine temizlik malzemesi dökerek fırçayla temizlediler.
Köprübaşı ilçesinde asırlardır devam ettirilen damat ve sağdıcına yapılan şakalardan damat Sezer Barış ve sağdıcı da nasibini aldı. Damat ve sağdıcın yaşadıkları adeta işkenceyi andırsa da gelenek gereği yapılanlar ortaya renkli görüntüler çıkmasına neden oldu. Önce şınav çektirilen damat ve sağdıcı daha sonra una ardından da temizlik maddesine bulunarak fırça ile temizlendi. Kadın kıyafetlerinin de giydirildiği gençlere yapılan çeşitli mizansenlerin yaşandığı gelenek sonrası damat ve sağdıç yakın arkadaşlarıyla birlikte yöresel oyun havalarıyla eğlenmeye devam etti.
Renkli görüntülerin yaşandığı asırlık geleneğin Köprübaşı ilçesinde halen devam ettirildiğini ifade eden yöre halkı geleneklerine sahip çıkmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.
Kaynak: İHA