08 Kasım 2017, 15:02

Jeopark'ta Sona Doğru

Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğünce Orman Fidanlığı'nda oluşturulan "Açık Hava Kayaç Bahçesi (yapay jeopark)" projesinin gelecek yıl ilkbaharda açılması planlanıyor.

Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğünce Orman Fidanlığı'nda oluşturulan "Açık Hava Kayaç Bahçesi (yapay jeopark)" projesinin gelecek yıl ilkbaharda açılması planlanıyor.Orman Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, orman yüksek mühendisi Nejat Çelik'in, toprağın hammaddesi kayaçların parçalanıp aşındığında hangi tür topraklara dönüştüğü, bu topraklarda hangi tür bitkilerin yetişme ortamına uygun olduğunu ve ana kaya çeşitliliğini genç nesillere tanıtmak amacıyla başlattığı jeopark projesi Orman Fidanlığı'ndaki 5 dekarlık alanda uygulandı.Jeoparkta 76 kaide bulunuyor. 22 Orman Bölge Müdürlüğünden gönderilen 60 farklı kayaç bu kaidelerin üzerine yerleştirildi. Kalan parçalar da geldiğinde proje tamamlanmış olacak. Jeopark'ta Pamukkale traverteninden Erzurum'un obsidyenine, Afyonkarahisar'ın mermerinden Eskişehir'in kalsedonuna kadar birçok maden ve kaya kütlesi sergilenecek.Objeler, magmatik kayaçlar, metamorfik kayaçlar ve tortul kayaçlar olmak üzere 3 ana bölümde sahaya yerleştirildi. Hava şartlarından ve yağıştan etkilenen kayaçların üzerinde yağmur barınakları olacak.
Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ve Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Temel, çalışmaları yerinde inceledi. Dr. Nejat Çelik'ten brifing de alan Karacabey, Yapay jeoparkın ülkede bir boşluğu dolduracağını belirterek çalışmaların ilkbahara kadar tamamlanmasını istedi. Karacabey, her ilden bir kayaç olacak şekilde kaide sayısının 81'e çıkarılması talimatını verdi. Jeoparkta objelerin arasında yürüyüş yolları bulunacak ve tanıtım levhaları konulacak.