10 Kasım 2017, 00:57

Liseli Öğrencilerden 12 Saatlik Ata'ya Saygı Nöbeti

Bursa'da özel bir lisenin öğrencileri, 10 Kasım'da Atatürk'ü anmak için "Ata'ya Saygı Nöbeti" tutmaya başladı. Akşam 21.05'te başlayan nöbet, sabah 09.05'te sona erecek.

## Bursa'da özel bir kolejde okuyan lise öğrencileri, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası dolayısıyla "Ata'ya Saygı Nöbeti" tutmaya başladı.

12 SAAT SONUNDA SONA ERECEK

Merkez Nilüfer ilçesindeki kolejde eğitim gören öğrenciler, okulun bahçesinde saat 21.05'te saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından nöbete başladı.

Öğrencilerin Atatürk büstünün önünde, ellerinde meşalelerle tuttuğu nöbet, Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikal ettiği saat 09.05'e kadar devam edecek. Öğrenciler, 15'er dakikalık dönüşümlerle toplam 12 saat nöbet tutacak. ATATÜRK'ÜN GEÇİRDİĞİ EN ZOR GECEYİ TEKRAR YAŞADILAR

Okulun avukatı ve etkinliğin sorumlusu Dilay Şahinkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, nöbetle Türk gençliğine bayramı, ulusu ve vatanı hediye eden Atatürk'ün geçirdiği en zor geceyi tekrar yaşayarak bu geceyi daha yüce bir hale getireceklerine inandığını belirtti.

İki velinin de nöbete katıldığını ifade eden Şahinkaya, şunları kaydetti:

"Onun bizim aramızdan ayrıldığı saate yani sabah 09.05'e kadar burada nöbet tutacağız. Okulumuzdaki 280 lise öğrencisinin hepsi bu nöbete katılıyor. Sabah 09.05'te bütün öğrencilerimizle okulun bahçesinde düzenleyeceğimiz anma töreninde en son nöbetçiler nöbeti ortaokul, ilkokul ve anaokulu öğrencilerine teslim edecekler. Artık 'Sıra sizde' diyecekler. Lise gençliği ve onların abileri, abları olarak buradayız." "KATILDIĞIM İÇİN ÇOK GURURLUYUM"

Ata'ya Saygı Nöbeti tutan 10. sınıf öğrencisi Miray Yılmaz, bunun çok etkili ve anlamlı bir etkinlik olduğunu söyledi.

Böyle bir çalışmanın yapılmasının onur verici olduğunu ifade eden Yılmaz, "İnsanı duygulandırıyor. Çok güzel bir etkinlik. Keşke böyle etkinlikler daha çok yapılsa. Katıldığım için çok gururluyum." dedi.

"BURADA NÖBET TUTMAKTAN ONUR DUYUYORUM"

10. sınıf öğrencisi Sude Dönmez de saat 01.00'de nöbet tutacağını belirterek, "Kardeşimle beraber nöbet tutacağım. Burada nöbet tutmaktan çok onur ve gurur duyuyorum. Okulumuzun böyle bir etkinliği düzenlemesinden dolayı da kendimizi çok gururlu hissediyoruz." diye konuştu.

Kaynak: AA