21 Mayıs 2018, 10:00

Ramazan Ayının Vazgeçilmez Tatlısı Künefeyi Yapmak Çok Kolay

Usta şef Burak Zafer Sırmaçekici'nin özel tarifiyle hazırlanan künefe, iftar sofralarına ayrı bir lezzet katıyor.

Hotpoint'in eşit ısı dağılımı sağlayan direct flame teknolojisine sahip ankastre ocağı ile Ramazan ayının klasikleşmiş tatlılarından künefe sofralara lezzet katıyor.

Usta şef Burak Zafer Sırmaçekici'nin özel tarifi ile hazırlayacağınız bu lezzet, iftar sonrası ağzınızı tatlandırıyor.

Malzemeler:

500 gr. tel kadayıf

100 gr. tereyağı

200 gr. künefe peyniri

Şerbeti için

2,5 su bardağı toz şeker

2 su bardağı su

1 çorba kaşığı limon suyu

Tavayı yağlamak için

1 çorba kaşığı yumuşak tereyağı

1 çorba kaşığı pekmez

Tarif:

Şeker ve suyu bir tencerede karıştırıp Hotpoint ocaklarda hızlıca kaynatın. Fazla koyulaşmadan ocaktan alıp limon suyunu ilave edin. Tereyağını eritip kadayıfın üzerine dökün ve her tarafına yayılmasını sağlayın. Yumuşak tereyağı ve pekmezi karıştırıp tavanın yüzeyini bulayın.

Kadayıfın yarısını tavaya koyup iyice bastırın. Peyniri eşit bir şekilde dağıtıp kalan tel kadayıfı üzerine koyun. Bir kapak ya da elinizle şeklini düzeltip iyice bastırın. Direct flame teknolojisi ile her iki tarafını da nar gibi kızartın. Ocaktan almadan önce şerbeti döküp 1 dakika daha pişirin. Hotpoint ile sıradan ocaklara göre her yeri eşit derecede kızarmış çıtır çıtırkünefenizi dilerseniz Antep fıstığı ile süsleyebilirsiniz.

Direct flame teknolojisine sahip ankastre ocaklarpişirme süresini diğer ocaklara göre %20 oranında kısaltıyor, bu sayede zamanınız sevdiklerinize ve size kalıyor.

Kaynak: Bültenler