18 Nisan 2018, 10:12

Ruhani: İhtiyacımız Olan Her Silahı Üreteceğiz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ulusal Ordu Günü'nde başkent Tahran'da yaptığı konuşmada, "Dünyaya ihtiyacımız olan her silahı üreteceğimizi söyledik" dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ulusal Ordu Günü'nde başkent Tahran'da yaptığı konuşmada, "Dünyaya ihtiyacımız olan her silahı üreteceğimizi söyledik" dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, başkent Tahran'da Ulusal Ordu Günü'nde yaptığı konuşmada, İran'ın savunması için gereken silahları üreteceğini ya da satın alacağını, İran Silahlı Kuvvetlerinin komşu ülkelere yönelik bir tehdit olmadığını söyledi. Ruhani, İran Devlet Televizyonunda canlı yayınlanan konuşmasında, "Dünyaya, ihtiyacımız olan her silahı üreteceğimizi ya da elde edeceğimizi ve onaylarını beklemeyeceğimizi söyledik" dedi.

Ruhani, "Normal bir bölgede yaşamıyoruz ve görüyoruz ki işgalci güçler bölgemizde üsler kurmuşlar. Uluslararası hukuk ilkelerini görmezden gelerek bütün bölgesel ilişkilere müdahale ediyorlar ve Birleşmiş Milletler'in izni olmadan başka ülkeleri işgal ediyorlar" dedi.

Amerikan, İngiliz ve Fransız güçleri Cumartesi günü Suriye'ye yaptıkları hava saldırılarıyla, Cumhurbaşkanı Beşar Esad yönetimini 7 Nisan'da yapmakla suçladıkları ancak kesinleşmemiş kimyasal silah saldırısına misilleme yaptılar.

İngiltere, Fransa ve Almanya, ürettiği balistik füzeler ve Suriye savaşına müdahalesi nedeniyle İran'a yeni yaptırımlar öneriyorlar. Bu öneri, ABD Başkanı Donald Trump'ı, İran ile Batılı güçlerin 2015 yılında yaptığı nükleer anlaşmadan çıkma tehdidinden caydırmak amacını taşıyor.

Kaynak: İHA