09 Kasım 2017, 21:15

Sloven Bakandan Göçmen Anlaşması Uyarısı

Slovenya Dışişleri Bakanı Karl Erjavec, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında geçen yıl yapılan göçmen anlaşmasının yürürlükte olduğu sürece Balkan göç rotasının açılma riski olmadığını söyledi.

Slovenya Dışişleri Bakanı Karl Erjavec, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında geçen yıl yapılan göçmen anlaşmasının yürürlükte olduğu sürece Balkan göç rotasının açılma riski olmadığını söyledi.
Resmi ziyaret için İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Sloven Bakan Erjavec, İtalyan mevkidaşı Angelino Alfano ile görüştü. İki bakan, görüşmede, iki ülke ilişkilerini ve düzensiz göç konusu olmak üzere bölgesel gelişmeleri ele aldı.
Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Erjavec, Türkiye ile AB arasında Mart 2016'da devreye giren göçmen anlaşmasının önemine dikkati çekerek, "Türkiye ile yapılan anlaşma sürdüğü müddetçe Balkan rotasının yeniden açılmasına yönelik bir tehlike yok." dedi.
Bu hususu her daim Brüksel'in dikkatine getirmeye özen gösterdiğini belirten Erjavec, "Karmaşık ilişkilere rağmen Ankara ile olan diyalog, bu anlaşmayı korumak bakımından muhafaza edilmeli. Çünkü, yeni bir göç dalgasının Batı Balkanlar üzerinde yaratacağı baskıdan endişe ediyorum, zira daha ilk dalgadan bunun zararlı sonuçları olabilir." diye konuştu.
Erjavec, yabancı savaşçıların Avrupa'ya Balkan rotası üzerinden dönme riskine de değinerek, terör örgütü DEAŞ'ın savaşını kaybettiğini, yabancı savaşçıların da menşei ülkelerine dönmeye başladığını söyleyerek, bunların Balkan rotasını kullanması durumunda bölgede büyük istikrarsızlığa yol açabilecekleri uyarısında bulundu.Sloven Bakan, Avusturya'nın İtalya'ya yaptığı gibi Slovenya ile olan sınırında da kontrolleri arttırmasına sıcak bakmadıklarını ve bunun bir çözüm olmayacağını ifade ederek, AB'nin dış sınırlarını korumak için tek sesli bir politika geliştirmeleri gerektiğini söyledi.İtalya Dışişleri Bakanı Alfano da Roma ve Ljubljana'nın göç meselesinden, Batı Balkanların AB'ye yakınlaşma sürecine kadar pek çok önemli konuda aynı görüşleri paylaştığını dile getirdi.
Kaynak: AA