08 Kasım 2017, 15:36

Şok Eden Keşif! 128 Yaşındaki Van Gogh Tablosunda Çekirge Bulundu

Hollandalı ünlü ressam Vincent Van Gogh'un tablolarından birinde, boya tabakasının altında kalmış bir çekirge bulundu.

Hollandalı ressam Vincent Van Gogh'un ünlü tablolarından birinde boya tabakasının altında kalmış bir çekirge bulundu.

BÜYÜK KISMI EKSİKABD'nin Kansas eyaletinde yer alan Nelson-Atkins Sanat Müzesi'ndeki uzmanlar tarafından keşfedilen çekirgenin karın ve göğüs kafesi ise kayıp durumda.

AÇIK HAVADA RESİM YAPMASI İLE ALAKALI128 yaşındaki "Zeytin Ağaçları" isimli tablonun kataloglanması sırasında gerçekleşen keşif ise ünlü ressamın açık havada resim yapmayı sevmesi ile açıklanıyor.

DOĞA İLE İÇ İÇE ÇALIŞIRDI

Müze müdürü Julián Zugazagoitia, yerel bir gazeteye yaptığı açıklamada, "Van Gogh doğa ile iç içe çalışırdı ve biliyoruz ki, bu sırada rüzgar, toz, sinekler ve çekirgelerle de uğraşırdı" dedi.

ÖNCE YAPRAK SANMIŞLAR

Mary Schafer isimli müze çalışanı tarafından büyüteçle inceleme yapılırken keşfedilen çekirge ise ilk anda bir yaprak sanılmış.

Van Gogh, 1885 yılında erkek kardeşi Theo'ya yazdığı bir mektupta, açık havada resim yapmanın zorluklarından şöyle bahsediyor: "Resmetmek istediğin yerde tabloyu yapmak, başına şunların gelebileceği anlamına geliyor. Herhalde sana göndereceğim 4 tabloyu yaparken yüzlerce sinek toplanmış olmalı… Toz toprağı saymıyorum bile."

ÇIRPINMA İZİ YOK

Kansas Üniversitesi'nden paleontolojist Michael Engel, resimde çırpınma izi olmaması nedeniyle, çekirgenin tabloya yapışmadan önce ölmüş olabileceğini açıkladı. Hollandalı ressam, Zeytin Ağaçları tablosunu tamamlamasından bir yıl sonra intihar etmişti.

Kaynak: BBC
YORUMLAR