20 Eylül 2018, 11:18

Trabzon'da Kaçak Yapı Yıkımına Tepki Gösteren Vatandaş, Boğazına Dikenli Tel Sardı

Trabzon'da kaçak yapısını yıktırmak istemeyen bir vatandaş, dikenli teli boğazına sarıp, "Ölürüm de burayı yıktırmam." diyerek ekiplere direndi. Ekipler, yıkımı yapamadan yayladan ayrıldı.

Türkiye genelinde başlatılan 'imar barışı' ile Doğu Karadeniz Bölgesi'nde kaçak yapılara af getirileceği belirtilen düzenlemeyi fırsat bilenlerce yaylalarda inşa edilen kaçak yapıların yıkımı sürdürülüyor. Trabzon'da ekipler, Ali Yılmaz'ın kendisi ve hayvanları için inşaatına başladığı barınağa müdahale etti. Yıkıma tepki gösteren Yılmaz ise dikenli teli boğazına sarıp, "Ölürüm de burayı yıktırmam'' dedi. Yıkım ekibi, planlanan yıkımı yapamadan yayladan ayrıldı.

''ÖLÜRÜM DE BURAYI YIKTIRMAM''

Doğu Karadeniz'de, 'imar barışı' düzenlemesini fırsat bilen bazı kişilerin yayla ve meralarda inşa ettiği kaçak yapıların yıkımına devam ediliyor. Trabzon Köprübaşı'ndaki Barma Yaylası'na çıkan ekipler, hayvancılıkla uğraşan Ali Yılmaz'ın kendisi ve hayvanları için inşaatına başladığı barınağa müdahale etti. İnşaatın yıkımına tepki gösteren Yılmaz, demir telini boğazına sararak, "Ölürüm de burayı yıktırmam" deyip, ekiplere direndi. Jandarma ve zabıta ekiplerinin görüştüğü Yılmaz, bir süre sonra ikna edilerek, sakinleştirildi. Ekipler, yıkımı yapamadan yayladan ayrıldı.

"TATİL İÇİN GELENLERİN YAPILARINI YIKSINLAR"

Ali Yılmaz, 5 çocuğunun geçimini yaylalarda hayvancılık yaparak sağladığını belirterek, "Benim bu yaylaya ihtiyacım var. Daha önce burada barakam vardı. Orası yıkılınca burada ev yapmak zorunda kaldım. Eşyalarım başkasının evinde duruyor. Hayvanlarımı koyacak yerim yok. Yaylacılık yapamıyorum. Ben hayvancılıkla geçinen bir insanım. 5 çocuğum var. Çocuklarımın rızkını buraya yatırdım. İnek sattım, arkadaşların desteğiyle bu kadar yapabildim. Burada 1 oda yapacaktım, gerisi ahır olacaktı. Yaylaya tatil için gelenlerin yapılarını yıksınlar. Ben yaylada hayvancılıkla ekmek paramı kazanıyorum" dedi.

"ZENGİNLER BİNA DİKİYOR"

Hayvancılıkla uğraştıklarını belirten yayla sakinlerinden Mehmet Emin Sarı ise yabancıların yaylada 10 günde ev yaptığını öne sürüp, "Biz hayvancılıkla geçinen insanlarız. Burada bu yapıyı yapamıyoruz. Zenginler gelip, 10 günde binasını dikiyor. Biz onun mağduriyetini yaşıyoruz. Burada hayvanlara yer yapıyoruz. Bu arkadaşımız 4 tane ineğini sattı, hayvanlarını burada barındırabilmek için. Devlet yetkililerimiz, 1 yıl sonra buraya gelsin eğer ki bu yapının içinde hayvan görmezlerse o zaman burayı yıksınlar" diye konuştu.

"TAPU VERDİLER DE BİZ Mİ ALMADIK?"

Hayvancılıkla uğraşan Asiye Gürcü de zenginlerin yaylalarda istediği gibi ev yaptığını ileri sürerek, "Bizim bu yaylada çocukluğumuz, gençliğimiz, hayallerimiz var. Biz doğduk doğalı bu topraklardayız. Sonradan gelip, bu toprakları yağmalamadık. Hayvancılıkla geçimimizi sağlıyoruz. Devletimizin bize bu hakkı tanıması gerekiyor. Zenginler gelip, istedikleri gibi buraya ev yapıyorlar. Biz hayvanlarımızı dışarı çıkarıp, otlatamıyoruz. Bir şey dediğimiz zaman bize 'Tapunuz nerede?' deniliyor. Tapu verdiler de biz mi almadık?" dedi.

İşte yıkımdan kareler;

YORUMLAR (16)
TORİ: birakin adam kendi özgürlügünde yaşasin. bu kirizde nereye gitsin
0 0
MALUM KEMAL: Ülkemin yaylalarını talan ediyorlar. Ağaçları kesip çok katlı binalar dikiyorlar. Adananın pozanti ilçesinin Tekir yaylası da bu şekilde katledilmiş. Yazıktır beyler günahtır. Yaylalar hayvancılık yapanların yeridir. Devletin yerinde olsam o zenginlerin yaptıkları evleri yıkar tekrar ağaç dikerim. Adam haftada birgün yaylaya geliyor, 1 gün için ağaçları kesip villa yapıyor. Olan ülkemin toprakları ve ağaçlarına oluyor. Kuraklık böyle oluyor işte...
3 0
ADAM HAKLI: Uzun yıllardır köyde yaşayanlara tapuları ücretsiz verilmeli. Hayvancılıkla geçinenlerin ahırları - evleri iyileştirilmeli. Devlet bunları yapmazsa, köylüsüne sahip çıkmazsa ''neden büyük şehirlere göç ediliyor'' diye ağlamasın.
10 1
SELÇUKLU: Kaçak ne varsa zengin ve fakire eşit davranılmalı yapı yıkılacaksada, kalacaksada insanlara eşit muamele edilmelidir. O bölge tümden araştırılmalı ve Türkiye geneli de araştırma konusu içine alınmalıdır. Benim şahsi kanaatim tapusuz hiç bir yere iskan izni olmadan yapı yapılmamalıdır.
1 5
CONİ: 5 cocuk yap sonra cocuklarima bakamiyorum de kacak yapi yap yikmayin de ohh ozaman bende iat da ev yaparim ulan yikacaksiniz tabi acimak yok herkes kacak yapi yapar ozaman
3 6
VATAN-53: SAKİN YORUMLARLA LİNÇ ETMEYİN. ÇOCUKLARINA BAKMAK ZORUNDA OLAN BİR GARİBAN İNSAN. ORALARDA ARAPLARIN ŞEYHLERİN HOLDİNGLİ KODAMANLARIN YAPTIĞI BİR SÜRÜ KAÇAK BİNA. OTEL EVLER NE OLCAK. ONLARA DOKUNAN VARMI. YOK. PEKİ SİZ BU ADAMIN YERİNDE OLSAYDINIZ.
8 4
VATAN-53: YORUMCULAR HEMEN LİNÇ KAMPAYASINA BAŞLADINIZ. BAKIN. O YAYLALARDA ZENGİN KODAMANLARIN ARAP ŞEYHLERİNİN OTELLERİ. BİNALARI VAR. VE YIKILMIYORDA. NEDEN GARİBANIN FAKİRİN GEÇİMİNİ SAĞLAMAK ZORUNDA OLDUĞU BARAKA GİBİ EVİNİ YIKIYORLAR. GÜNAH. YAZIK AYIP DEĞİLMİDİR. BÖYLE ZÜLÜMLÜK CANİLİK OLURMU SORARIM. SİZE . O İNSANIN YERİNDE OLSAYDINIZ NE YAPARDINIZ.
2 2
VATAN-53: laz damarı. tuttu. ben hak verdim. ordaki insanlar yaylacılık. hayvancılıkla geçiniyor hep garibanların evi yıkılıyor. neden kodamanlara dokunulmuyor. araplar oralarda otel. bina yaptılar . kimler izin verdi. yaylada. bina otel olurmu. doğa bozulurmu. bu insana zülüm ve caniliktir.
1 0
8.HUDUT GAZİLER IĞDIR: verin sopayi içerde acimayin
0 3
XX: köylü kurnazı diye işte buna diyorlar.
2 0
Tüm 16 yorumu okumak için tıklayın