17 Ağustos 2018, 10:18

Ulaşımın Güvenli Ve Konforlu Hali Bisiklet

Bisikletin en keyifli sportif aktivitelerinden biri olduğunu belirten Peloton İstanbul Takım Kaptanı Tufan Sağnak, ulaşım aracı olarak güvenli sürüşü anlatıyor.

Şehirlerde gün geçtikçe artan trafik, araç kullanma stresi ve riski, insanları bisiklet kullanmaya yöneltiyor.

Son dönemlerde sağlıklı yaşam kültürüne artan ilgi, dünyanın en büyük metropollerinde bisikletle işe gitmek ve bisikleti ulaşım aracı olarak kullanma alışkanlığını yaygınlaştırıyor. Trafik stresi ve enerji ekonomisi de buna eklenince, bisiklet kullanmak günlük ulaşım yolları arasında alternatif olmaya başlıyor. Peloton İstanbul Takım Kaptanı Tufan Sağnak, ulaşım aracı olarak bisikletin sağlığa faydaları ve sürüş güvenliği üzerine değerlendirmelerde bulunuyor.

"HAREKETSİZ YAŞAMIN RİSKLERİNDEN BİSİKLETLE KORUNUN"

Sağnak, "Özellikle masa başı çalışan insanlarda görülen hareketsizlik pek çok hastalığın haline gelebiliyor. Bisiklet her şeyden önce sağlıklı yaşam için önemli sportif aktivitelerden biri. Bu yönüyle, en rutin davranışlarımızdan biri olan ev ile iş arası ulaşıma bisikleti dahil etmek, fizik kondisyonu güçlendireceği gibi hareketsiz yaşamın risklerinden de bizleri koruyacaktır" dedi.

"YEDEK İÇ LASTİK VE ATIŞTIRMALIK YİYECEKLERİ YANINIZDA BULUNDURUN"

Bisiklet sürmek, keyifli olmasının yanı sıra güvenli sürüş için de bazı önlemleri gerektiriyor. Konuya ilişkin tavsiyelerde bulunan Sağnak, "Bisikletinizin bakımlarının yapılmış olduğundan emin olun. Ayrıca sürüşten önce siz de bisikletinizin kontrolünü sağlayın. Gideceğiniz rotayı iyi tanıyın. Rotadaki trafik ve yol koşulları sizin için sürpriz oluşturmasın. Kıyafetleriniz ve sırtınıza alacağınız çantanız terletmeyecek şekilde sürüşe uygun olsun ve muhakkak kask takın. Ayrıca mümkün olduğu kadar açık renkli, görünür kıyafetler tercih edin ve bisiklet ışıklarınız her zaman takılı olsun.Hava durumuna doğrudan maruz kalacağınız için sürüşten önce hava durumuna bakmayı ihmal etmeyin. Bisikletin yolda arızalanması riskine karşı yedek iç lastiğinizi ve su ve atıştırmalık yiyeceklerinizi yanınızda bulundurun." dedi.

Kaynak: Bültenler