31 Ağustos 2018, 11:55

Üniversite Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır? İşte İstenen Belgeler

YKS tercih sonuçlarının açıklanmasıyla üniversite adaylarında kayıt işlemleri heyecanı başladı. Peki, üniversite kayıt işlemi nasıl yapılır, istenen belgeler nelerdir? İşte, ayrıntılar..

KYK yurt, burs ve kredi başvuruları sonrasında en çok merak edilen konulardan biri de öğrencilerin üniversiteye nasıl kayıt yaptırabileceği. İşte, üniversite kayıt rehberi

Üniversite kayıtları öncesinde KYK yurt, burs ve kredi başvuruları hakkında merak ettiklerinize buradan ulaşabilirsiniz.

ÜNİVERSİTE KAYIT BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin resmi web sitesinde yapılan açıklama: YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 03-07 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 03-05 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekmektedir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.

2018 ÜNİVERSİTE KAYIT BELGELERİ NELERDİR?

İşte üniversite kayıt belgeleri:

Öğrencinin ÖSYS sonuç belgesi, mezuniyet belgesi, nüfus cüzdanı onaylı örneği, ikematgah, 12 adet 4.5 x 6 (cm) ebadında fotoğraf (fotoğraflar son altı ay içinde, önden, başı ve boynu açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde olmalıdır.)

ERKEK ADAYLAR DİKKAT

Askerlik çağında olan erkek öğrencilerin "bir fakülte veya yüksekokula kaydolmasında askerlikçe bir sakınca olmadığına dair belge" almaları gerekmektedir.