08 Kasım 2017, 14:53

Xi İle Trump, Yasak Kent'te Beş Çayı İçti

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan, başkent Beijing'de bulunan Yasak Kent Müzesi'nde bugün ABD Başkanı Donald Trump ve eşi Melania Trump'ı karşıladı.

Donald Trump ve eşi Melania Trump, bugün öğleden sonra Beijing'e ulaştı.

İki ülkenin liderleri, eşleriyle birlikte Yasak Kent'in kuzeybatı bölümünde yer alan Hazineler Salonu'nda (Baoyun Binası) beş çayında buluşarak kısa bir gayri resmi görüşme yaptılar.

Xi Jinping, görüşmede, geçen nisan ayında ABD ziyareti esnasında kendisini Mar-a-Lago çiftliğinde ağırlayan Trump'a nazik karşılamasından dolayı teşekkür ederek, Çin ziyaretinin iyi geçmesini diledi.

Trump, tablet bilgisayarında Xi ile Peng'a, torunu Arabella Kushner'ın Çince şarkı söyleyip, klasik Çin şiirlerinden bir parça okuduğu videolarını izletti.

Xi, Arabella Kushner'ın Çince yeteneğini överek, performansının "A+" notu ile derecelendirilmeyi hak ettiğini söyledi.

Arabella'nın Çin'de bir yıldız haline geldiğini ifade eden Xi, Trump'ın torununun gelecekte Çin'i ziyaret etmesine dair beklentisini dile getirdi.

1915'te inşa edilen Baoyun Binası, eski imparatorluk sarayı olan Yasak Kent'teki Batı tarzı mimariye sahip bir yapı. Daha evvel antika eserlerin sergilendiği bu bölüm, şu anda müze tarihi için ayrılan sergi salonu olarak kullanılıyor.

Kaynak: Bültenler