08 Kasım 2017, 14:13

Yıldırım'da 7'den 70'e Tarih Bilgisi Aşılanıyor

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil ile bir araya getiren Yıldırım Belediyesi, ünlü tarihçiyi 'Köklere Tutunmak' adlı buluşmalarla lise öğrencileriyle bir araya getirerek gençlerin tarihsel bilgilerine de katkı sağlamaya devam ediyor.

İlçedeki kültürel dönüşümü tiyatro salonlarından, kahvehanelerden okullara taşıyan Yıldırım Belediyesi, ünlü tarihçi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil'i lise öğrencileri ile buluşturmaya devam ediyor. Öğrencilerin kendi tarihlerini yakından tanıması, gizli kalmış gerçekleri öğrenmesi ve tarihinden aldığı güçle geleceği şekillendirecek bireyler olarak yetişmesi amacıyla Emirsultan Anadolu Lisesi'nde düzenlenen 'Köklere Tutunmak' buluşmasına liseliler yoğun ilgi gösterdi.

Yıldırımlı gençlere tarih bilgisinin her zaman artı değer katacağını ifade eden Şimşirgil, tarih bilgisinin kalp gözünü açtığını, tarih bilmeyen insanların ise gönül gözü, kalp gözünün kapalı olduğunu belirtti. Osmanlı Devleti'nin tarihte Ortadoğu'yu, Mezopotamya'yı, Balkanları ve Filistin'i idare etmiş bir devlet olduğunu hatırlatan Ahmet Şimşirgil, "Filistin'i 12 tane Osmanlı çavuşu idare ediyordu. Oysa 3 tane Osmanlı çavuşu yeterdi. Çünkü ardında adil bir Osmanlı Devleti vardı. Filistin'i 1918 yılında ise İngilizler idare etmeye başladı. Mukayese tarihte çok önemlidir. İngilizler o tarihte üzerinde güneş batmayan, Hindistan'dan Büyük Britanya'ya kadar uzanan bir topluluktu. Osmanlı'yı kötüleyen adama Filistin'i koskoca İngiliz imparatorluğu kaç sene idare etmiş? diye soracaksın. İngilizler 30 sene idare edebildi nasıl kaçacaklarını bilemedi. Osmanlı Devleti ise hiçbir kan dökülmeden 400 sene idare etti" diye konuştu.

"TÜRKİYE MAZLUMLARA SAHİP ÇIKIYOR"

Öte yandan Kahvehaneden Kıraathaneye Kültürel Dönüşüm Projesi kapsamında Arabayatağı Mahallesi Oğuzbey Kıraathanesi'nde ilçe sakinleri ile biraraya gelen ünlü tarihçi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet dönemi siyasal yaşamdaki gizli kalmış yönleri ile Türkiye'nin yakın tarihi hakkında önemli bilgiler verdi. Birkaç sene önce Irak'a giren Amerikan askerlerinin Iraklı kadınlar ve kızlar tarafından çiçeklerle karşılandığını hatırlatan Şimşirgil, "Çünkü dünyanın sayılı zalimlerinden birinden kurtarıyordu. Saddam gerçek bir zalimdi. Tarih böyle yazacaktı. Bize demokrasi getiriyor, insan hakları getiriyor diye çiçeklerle karşıladılar. Fakat 4 sene olmadan geride 2 milyona yakın ölü bırakarak nasıl kaçacaklarını bilemediler. Saddam'ın heykelini yıkan o adam şuan ellerim kırılsaydı da o heykeli yıkmasaydım diyor. Neden? Çünkü şuan Irak'ta bin tane Saddam var. Amerika gücü var ama adaleti yok, zorba bir devlet" şeklinde konuştu. Türkiye'nin Filistin'de, Arakan'da, Suriye'de, Bosna'da, zulmün olduğu her yerde mazlumlara sahip çıkan bir devlet olduğunu sözlerine ekleyen Ahmet Şimşirgil, "Nasıl ki günümüzde mazlumlara sahip çıkıyorsak tarihte de İspanyada Yahudilere, Avrupa'da da Hristiyanlara yardım ettik. Çünkü biz her zaman mazlumun yanında zalimin ise karşısında olan bir medeniyetiz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Bültenler