09 Kasım 2017, 22:24

Yıldırım ve Pence Görüşmesiyle İlgili Beyaz Saray'dan İlk Açıklama: Yeni Sayfa Açalım

Başbakan Yıldırım ve ABD Başkan Yardımcısı Pence arasında gerçekleşen görüşme hakkında açıklama yapan Beyaz Saray "Yeni bir sayfa açalım" dedi.

Başbakan Binalı Yıldırım ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence bugün Beyaz Saray'daki Roosevelt Salonu'nda kritik bir görüşme yaptı.

Yaklaşık 1 saat 20 dakika süren görüşme basına kapalı gerçekleştirildi.

Beyaz Saray tarafından görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"YENİ SAYFA AÇALIM"

"Başkan Yardımcısı Mike Pence, Beyaz Saray'da, Türkiye ile ABD arasındaki kalıcı stratejik ortaklığı tekrar teyit etmek üzere Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım ile bir araya geldi. Liderler, gerçekleştirdikleri toplantının ABD-Türkiye ilişkilerinde yeni bir sayfa açmaya yardım edeceğine ve ikili anlaşmazlıklarda dostlar ile müttefikler olarak yapıcı diyalog kurulacağına ilişkin umutlarını dile getirdi. Liderler, ABD'nin ve Türkiye'nin Orta Doğu'da istikrar ve güvenlik konusundaki karşılıklı menfaatlerini vurguladı ve bu amaçla hükümetler arası istişareleri ilerletmeye karar verdi"

PENCE DE "ENDİŞELİYİZ" DEDİ

Açıklamanın devamında "Başkan Yardımcısı, ayrıca Türkiye'nin küresel güvenliğe katkısı ve DEAŞ'la mücadelede gösterdiği çabadan dolayı Başbakan'a teşekkür etti ve ABD'nin PKK ve diğer terörist tehditler karşısında Türkiye ile birlikte olma taahhüdünün altını çizdi. Başkan Yardımcısı, olağanüstü hal kapsamında Amerikan vatandaşlarının, gazetecilerin ve sivil toplum üyelerinin tutuklanması üzerine derin endişelerini dile getirdi ve davaların çözümünde şeffaflık ve kanuni prosedüre uyulması çağrısında bulundu" vurgusu yapıldı.