08 Kasım 2017, 16:45

Yılmazer, Çevre ve Şehircilik Şurasında

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yürüttüğü, Şehircilik Şurası'nın Genel Kurulu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliye'sinde düzenlendi.

Yapılan Şuraya milletvekilleri ve belediye başkanları da davet edildi. Gerçekleşen Şehircilik Şurası'na Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer'de katıldı.

Ana teması "Şehircilikte Yeni Vizyon" olan Şehircilik Şurası Genel Kurul'una 300'ü akademisyen, kurum ve kuruluş ile sivil toplum örgütlerinin katılımı oldu. Gerçekleşen Şehircilik Şurası'nın ana başlıklarının "Şehirlerimizde Kimlik Planlama ve Tasarım, Kentsel Dönüşüm, Şehirleşme Göç ve Uyum, Şehirleşmenin Yeni Vizyonunda Yerel Yönetimlerin Rolü" olduğu bilgisi verildi.

Şehircilik Şurası'nın Genel Kurulu'na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Her şeye rağmen Allah'a hamdolsun. Birçok açıdan iyi bir konumda olduğumuzu söyleyebiliriz. Üzerinde oturduğumuz tarihi birikim, tüm hoyratlığımıza rağmen hala canlıdır. Şairlere ilham olmuş, masallara mekan olmuş şehirlerimiz var. Her biri adeta açık hava müzesini andıran kadim şehirlerimiz, aşırı göçe işgale rağmen ayakta kalmayı sürdürüyor. Son 15 yılda, ülkemizdeki 81 vilayetin birikmiş sorunlarının çözümü noktasında tarihi nitelikli adımlar attık. 1950'lerden bu yana başlayan düzensiz göç, çarpık kentleşme, hazine arazilerin işgali gibi sorunları önemli oranda ortadan kaldırdık. Artan araç sayısına rağmen, trafik sorununu büyük ölçüde azalttık. Ancak böylesine köklü sorunları kısa sürede çözümü kolay olmuyor. Hatırlayınız, İstanbul Belediyesi'ni devraldığımızda şehrin gündeminde patlayan çöplükler, akmayan sular, kokudan yaklaşılamayan Haliç ve getirilemeyen daha nice hizmetler vardı. İstanbul ve Ankara'da şairin ifadesiyle üzerine usul usul karbon monoksit yağan, kışın nefes dahi alınamayan bir şehir durumundaydı. Geçtiğimiz 15 yılda tüm bu sıkıntıları büyük ölçüde yoluna koyduk. Şehirlerimizin dönüşümünde, bunu sağlarken TOKİ'nin öncülüğünde ortaya çıkan konutu, okulu, çevre düzeni ve tüm altyapısıyla kendi kendine yeterli birimlerin çok önemli katkısı olmuştur" dedi.

Kaynak: Bültenler