Anka, 28 Kasım 2007 Çarşamba Gündemi

Anka, Ankara Haber Ajansı A.ş.

28.11.2007 08:26 | Son Güncelleme: 28.11.2007 08:26Anka, 28 Kasım 2007 Çarşamba Gündemi
ANKA, ANKARA HABER AJANSI A.Ş.

-CUMHURBAŞKANI GÜL ÖĞRETİM ÜYELERİNİ KABUL EDİYOR

-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere ve öğretim üyelerinden oluşan heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul edecek. (Saat:11.30)

-AMASYA İNSAN HAKLARI KOMİSYONU GÜNDEMİNDE

-TBMM İnsan Hakları Komisyonu, Amasya'daki "dini baskı"yı gündemine alacak. Daha önce Amasya'ya giderek konu hakkında incelemelerde bulunan Komisyon Başkanı AKP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Zafer Üskül ve komisyon üyeleri, Amasya'da "dini baskı" gördükleri gerekçesiyle okul değiştirmek zorunda kaldıkları belirtilen kız öğrencilerle ilgili raporu görüşülecek. (Saat:10.30)

-TANIK KORUMA GENEL KURUL'DA

-Meclis Genel Kurulu'nda, Tanık Koruma Kanunu tasarısı görüşülecek. (Saat:14.00)

-HAKİMLER VE SAVCILAR KANUNU KOMİSYON'DA

-Meclis Adalet Komisyonu'nda, CHP'nin "yargının AKP'lileşmesi" olarak tanımladığı AKP Bartın milletvekili Yılmaz Tunç'un Hakimler ve Savcılar Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifinin görüşmelerine devam edilecek. (Saat:9.00)

-İÇİŞLERİ KOMİSYONU UZMAN JANDARMA KANUNU'NU GÖRÜŞÜYOR

-Meclis İçişleri Komisyonu'nda, Uzman Jandarma Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı ve Türk Vatandaşlığı Kanunu tasarısı görüşülecek. (Saat:10.30)

-KÜRESEL ISINMA İLE İLGİLİ KOMİSYON TOPLANIYOR

-Küresel Isınma ile ilgili kurulan Meclis Araştırma Komisyonu toplanacak, Çevre ve Orman Bakanlığı ile DSİ Genel Müdürlüğü yetkililerini dinleyecek. (Saat: 10.00)

-UFUK URAS BASIN TOPLANTISI DÜZENLİYOR

-ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras basın toplantısı düzenleyecekler. (Saat:12.00)

-TAEK'DE NÜKLEER ENERJİ TOPLANTISI

-Nükleer santral yasasının çıkarılmasının ardından Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) öncülüğünde düzenlenen toplantıda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, konuyla ilgili kuruluşların temsilcileriyle bir araya gelecek. (Saat:10.00)

-DTP, KAYBETTİĞİ OYLARI YENİDEN KAZANMA PEŞİNDE

-2002 yılından bu yana sürekli olarak oy kaybına uğrayan DTP ve selefi partiler için, 2009 Mart ayındaki yerel seçimler önemli bir dönüm noktası olacak. 2004 yerel seçiminde Ağrı, Siirt, Bingöl ve Van belediye başkanlıklarını AKP'ye kaptıran DTP, önümüzdeki yerel seçimde de Diyarbakır, Batman ve Hakkari'yi AKP'ye kaptırmama mücadelesi veriyor.

-DTP'nin kapatılmasına ilişkin davanın açılması ve DTP milletvekilleri ile ilgili dokunulmazlık fezlekelerinin hazırlanmasıyla birlikte, DTP'nin önümüzdeki dönemde, kaybettiği oyları geri alabilmek için "ideolojik dozu yüksek" bir süreci tercih etmesi bekleniyor. Geçen hafta sonunda yapılan Diyarbakır mitinginin bunun ilk işareti olduğu belirtiliyor.

-ALTAN TAN: "DTP-PKK İLİŞKİSİ AVANTAJDIR"

-Kürt ve İslamcı kimliğiyle tanınan Araştırmacı-Yazar Altan Tan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın DTP ile polemiğe girmesini doğru bulmadığını belirtti. Tan, "DTP ve PKK arasındaki münasebet bence dezavantaj değil avantajdır" dedi.

-Tan, Kuzey Irak'taki Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Başkanı Mesut Barzani için "düz ve yerli bir kişi" ifadesini kullandı. Tan, Barzani için, "Uluslararası sistem uzun bir müddet Barzani'ye tahammül edemeyebilir. Klasik kukla tabirine uyan bir kişilik değil" değerlendirmesinde bulundu.

-DEVLETE YATIRIM YAPAN İYİ KAZANDI

-Geçen yıl küresel dalgalanmanın etkisiyle faizlerin yükseldiği Mayıs'tan sonraki aylarda devlet iç borçlanma senedi alanlar, bu yıl aynı dönemde bir yıl dolarken yüzde 14'e varan oranlarda "reel" faiz getirisi elde etti.

-Ekim 2006'da yüzde 22 faizle tahvil bono alan yatırımcının, yüzde 7.7 enflasyona göre Ekim 2007'deki yıllık reel getirisi yüzde 13.3 oldu. Geçen yıl Kasım'da yüzde 20.9 faizle DİBS alanlar bu yıl aynı tarihte yüzde 12.4, Aralık 2006'da yüzde 21.5 faizle DİBS alanlar ise Aralık 2007 itibariyle yüzde 12.6 dolayında reel getiri elde edecek.

-SİGORTACILIKTA YABANCI PAYI YÜZDE 29

-Sigortacılık sektöründe yabancıların payı Eylül sonu itibariyle yüzde 28,8 oldu. Sektörde faaliyet gösteren 47 şirketten 17'sinde doğrudan yabancı payının yüzde 50'nin üzerinde olduğu belirlendi.

-DÜNYA BANKASI RAPORU: 95 MİLYON KADIN GÖÇMEN VAR

-Dünya Bankası'nın "Kadınların Uluslar arası Göçü" adlı raporu yayınlandı raporda, "Batı Avrupa'ya, yani doğurganlığın az olduğu bölgelere göçün görüldüğü Fas ve Türkiye'de, doğurganlığın azaldığı bulunmuştur" denildi.

-Rapora göre, dünyada 95 milyon göçmen kadın bulunuyor, kadın göçmenlerin sayısı 1960'lardan bu yana yükseldi.

-TÜKİYE İŞ KURUMU GENEL KURULU

-Türkiye İş Kurumu'nun 4. Genel Kurulu toplanıyor. Toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de katılıyor. (Saat:10.00)

-ÜVEY ÇOCUĞA KÖTÜ MUAMELE BOŞANMA NEDENİ SAYILDI

-Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, davacı kadının önceki evliliğinden doğan çocuğunu döven kocayı kusurlu buldu. Yargıtay, üvey çocuğunu döven koca ile ilgili açılan davada, boşanmaya hükmetti.

-KİTAP YAYINCILIĞINDA TÜM ARAP ÜLKELERİ BİR TÜRKİYE ETMİYOR

-22 Arap ülkesinde bir yılda yayınlanan sanat eserinin sayısı, Türkiye'nin gerisinde kaldığı bildirildi.

İYİ GÜNLER DİLERİZÂ…

---------------------------------

YASAL UYARI: ANKA Ajansı'na ait , görsel malzeme, bilgi ve belgelerin tüm hakları saklıdır. ANKA aboneleri dışında, ANKA'nın onayı olmadan haber içeriğini kopyalamak veya yeniden yayınlamak yasaktır.

"ANKA Ajansı Basın Meslek İlkelerine Uyar"

Özgür ve bağımsız haberin altındaki imza: ANKA


Kaynak: ANKA

25.02.2020 04:02:31