Haber, Son Dakika, Haberler

Ankamall Rekor İçin Guinness'e Başvuracak

Başkent'in Büyük Alışveriş Merkezlerinden Ankamall, İnternet Sitesinde ''kapalı Mekan İçin Yapılmış En Fazla Görüntü Kullanım Rekoru'' İçin Guinness'e Başvuruda Bulunacak.

30.10.2009 01:42 | Son Güncelleme: 30.10.2009 01:42
Ankamall Rekor İçin Guinness'e Başvuracak
Başkent’in büyük alışveriş merkezlerinden ANKAmall, internet sitesinde ‘’kapalı mekan için yapılmış en fazla görüntü kullanım rekoru’’ için Guinness’e başvuruda bulunacak.

Kısa süre önce Web üzerinden dünyada ilk defa bir alışveriş merkezi için uygulanan, bilgisayar tabanlı üç boyutlu adres gösterim sistemini devreye sokan ANKAmall Alışveriş Merkezi, bu defa alanında ilk dünya uygulaması olacak ‘’sanal gezinti’’yle alışveriş yapılmasına imkan veren sistemi tüketicilerin hizmetine sunacak.

Sanal ortamda ziyaret

ANKAmall Alıveriş Merkezi Müdürü Ozan Canbolat’ın verdiği bilgiye göre, alışveriş merkezinin resmi internet sitesine giren bir tüketici, binlerce fotoğrafın birleştirilmesinden oluşan dünyanın en büyük kapalı mekan sisteminde dolaşabilecek, alışveriş merkezi içerisinde 360 derece gezinti yapıp, gezdiği mekanın gece ya da gündüz görüntüleri arasında kolayca geçiş yapabileceği gibi alışveriş merkezinde bulunan herhangi bir mağazayı sanal ortamda ziyaret de edebilecek.

Çin menşeli dünyanın en büyük panoramik yazılım firması olan Easypano’nun yazılımı temel alınarak 2 Türk mühendis tarafından geliştirilen sistemin kurulumu için altı aydan bu yana 5 kişi çalışıyor.

5 bin fotoğrafla yapılacak

İlk aşamada 2 bin 403 adet fotoğraf, 367 panoramik sahneyi içeren ve her sahnedeki görüntüler birbirlerine bin 716 bağlantı noktası ile bağlanan sisteme, kısa süre içerisinde mağaza iç görüntüler de eklenecek. Bununla birlikte internetten ANKAmall Alışveriş Merkezi’ne giren bir tüketici, mağazaya girerek istediği ürünü ‘tık’layarak satın alabilecek. Mağaza içi görüntülerin sisteme eklenmesi ile sistemdeki fotoğraf sayısı 5 bine ulaşacak. Kapalı mekan için yapılmış en fazla görüntü kullanım rekoru’’ için Guinness rekorlarına başvuru yapılacak.

Kaynak: DHA

Paylaş
Google'da Takip Et Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş! Instagram Sayfası
Haberler ›› Ekonomi ››Ankamall Rekor İçin Guinness'e Başvuracak - Ekonomi