Ankara'da Mardin İzdihamı Yaşandı?

Ankara Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) 8-11 kasım tarihlerinde düzenlenen Mardin tanıtım günleri etkinliğine Ankaralılar yoğun ilgi gösterdi...

Ankara'da Mardin İzdihamı Yaşandı?
12.11.2012 14:10 | Son Güncelleme: 12.11.2012 14:10

Ankara Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) 8-11 kasım tarihlerinde düzenlenen Mardin tanıtım günleri etkinliğine Ankaralılar yoğun ilgi gösterdi. 4 gün devam eden ve yaklaşık 120 bin kişi tarafından ziyaret edilen tanıtım günleri fuarındaki satış bereketi katılımcı firmaların yüzünü güldürdü.

Ana sponsorluğunu 23. dönem AK Parti Mardin Milletvekili Mehmet Halit Demir'in yaptığı, Lina Grup tarafından organize edilerek, Mardin Valiliği ile İl Kültür Turizm Müdürlüğü'nce de desteklenen Ankara'daki Mardin tanıtım günleri etkinliği görkemli geçti. Farklı dil ve dinleri bir arada barış içerisinde yaşayan ve dünyanın misafir odası olarak da kabul edilen Mardin'in daha iyi tanıtılması için Ankara'daki AKM Fuar alanında düzenlenen ve dört bakan ile onlarca milletvekilinin katılımıyla görkemli bir açılış ile start alan tanıtım günleri fuarı başladığı gibi yöresel sanatçılar tarafından verilen konserlerle son buldu. Kültür şehri Mardin'i tarihinden turizmine, tarımından ekonomisine, derneklerinden meslek odalarına, müziğinden mahalli yemek çeşitleri ve el sanatlarına varana kadar geniş bir yelpazede Ankaralılara daha iyi tanıtılması amacıyla düzenlenen fuar günleri Ankara'nın soğuk havasına rağmen beklenenden de fazla ilgi gördü. Mardin'in dışından da firmaların katılım göstererek stant açıp tanıtımlarını gerçekleştirdikleri etkinlik günlerinin son iki gününde havaların düzenlenmesiyle yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayan organizasyon hedeflenen yüz bin ziyaretçi sayısını aştı. Mardin Valiliği, Mardin Belediye Başkanlığı, Kızıltepe, Midyat, Savur ve Nusaybin ilçelerinden kurumsal düzeyde katılım gösterilerek, DİKA, MÜSİAD, Mardin Meslek Odaları Birliği gibi aralarında çok sayıda dernek, şirket ya da esnafın stant açarak tanıtım ve satış yaparak kentin kültürel ve ticari hacmine katkıda bulundukları fuara olan ilgi, katılımcıların yüzünü güldürdü.

Tanıtım günleri boyunca kenti daha yakından tanımak için fuar alanının yolunu tutan on binlerce Ankaralı gibi; siyaset, sanat ve ekonomi dünyasının tanınmış isimleri de Mardin fuarının katılımcıları arasındaki yerlerini adılar. Tanıtım günlerinin ilk gününde; 4 bakan, onlarca milletvekili, sanat ve iş dünyasının tanınmış isimlerinin karşısına görücüye çıkan Mardin, etkinlik boyunca da aynı merak ve ilgiyle ziyaretçi çekmeyi başardı. Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, kendisi de bir Mardinli olan DSP Genel Başkanı Doç. Dr Masum Türker, Meclis Adalet Komisyonu Başkanı ve Ankara Milletvekili Prof. Dr. Ahmet İyimaya, CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Aydın Ayaydın, Danıştay üyesi Mardin eski Valisi M. Temel Koçaklar, Mardin eski Valisi Fikret Güven, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Bedri Ayseli, Berdan Mardini ve daha birçok renkli sima ve üst düzey bürokratın da aralarında olduğu çok sayıda davetli Ankara'daki Mardin'e akın etti. Tanıtım günlerinin ilk gününden başlayarak son güne varana kadar gerek Mardin'i yakından görüp tanımak isteyen ziyaretçileri ve gerekse de Ankara'ya adeta Mardin'i taşıyarak kentin tanıtımına katkıda bulunmak için stant açan hemşehrilerini Mardin Milletvekilleri biran olsun yalnız bırakmamaları dikkat çekti.

AK Parti Mardin Milletvekilleri Muammer Güler, Abdurrahim Akdağ, Gönül Bekin Şahkulubey meclis çalışmalarından zaman buldukları her anı hemşehrileriyle birlikte geçirirken, organizasyonun ana sponsorluğunu üstlenen 23. dönem Mardin Milletvekili Mehmet Halit Demir eşi Nurşen Demir ile birlikte hem hemşehrilerine hem de tanıtım günlerine katılan ziyaretçilere ev sahipliği yaparak sık sık stantları gezdi.

Mardin mahalli müziklerinden örnekler sergileyerek her gün üç ayrı konser etkinliği düzenleyerek büyük bir ilgi gören Mardin Musiki Cemiyeti Başkanı Hasan Cuha ve ekibinin yanı sıra Mardin'in milli davulcusu namı ile tanınan Cemil Karabulut ile zurnacı A. Kadir Karabulut'un yöresel ezgileri eşliğinde Mardin Belediyesi folklor ekibi her saat başı yöreye özgü folklor gösterileri yaptı. Nusaybin yöresine özgü rıbbab adı verilen kemençe eşliğinde, konserler veren Nusaybin Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde etkinlik günlerine katılan Nusaybinli müzisyen Koçero ise fuar alanını düğün yerine çevirerek büyük ilgi gördü. - MARDİN

Kaynak: İHA

Haberler››Yerel››Ankara'da Mardin İzdihamı Yaşandı? - Haberler