Ankara'da Nükleer Madde Operasyonu: Dünyanın En Pahalı 2. Maddesi Kaliforniyum Ele Geçirildi

Ankara'da düzenlenen nükleer madde operasyonunda, dünyanın en pahalı 2. maddesi olan ve gramı 4 milyon dolardan satılan kaliforniyum ele geçirildi. Gözaltına alınan 4 kişinin sorgusu sürüyor.

19.03.2018 13:00 | Son Güncelleme: 19.03.2018 15:47

Ankara'da nükleer madde operasyonu düzenlendi. NTV'nin haberine göre Ankara'da düzenlene operasyonda değeri 70 milyon doların üzerinde olduğu belirtilen kaliforniyum maddesi ele geçirildi.

70 MİLYON DOLAR DEĞERİNDE KALİFORNİYUM ELE GEÇİRİLDİ

Ankara Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele ekipleri, değerlendirilen bir ihbar sonucu önceden takibe aldıkları bir gruba yönelik operasyon düzenledi.

Pursaklar ilçesinde durdurulan bir araçta yapılan aramada, değeri yaklaşık 70 milyon doların üzerinde olduğu belirtilen "kaliforniyum" maddesi ele geçirildi.

4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI, SORGULARI SÜRÜYOR

Operasyonda 4 kişi gözaltına alındı. Sorgusu devam eden şebeke üyelerinin, maddenin satışıyla ilgili 72 milyon dolara anlaştıkları öğrenildi.

Maddenin nereden, nasıl getirildiği ve satış için kimle anlaşıldığına yönelik araştırmalar devam ediyor.

DÜNYANIN EN PAHALI 2. MADDESİ, GRAMI 4 MİLYON DOLAR

Kaliforniyum maddesinin gramı yaklaşık 4 milyon dolar değerinde. Kaliforniyum'un dünyadaki en pahalı ikinci madde ve doğada bulunmayan sentetik bir aktinit olduğu biliniyor.

İLK KEZ 1950'DE ÜRETİLDİ, ADI KALİFORNİYA ÜNİVERSİTESİNDEN

İlk kez Şubat 1950'de Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'deki laboratuvarda küriyumun alfa parçacıkları (helyum iyonları) ile bombardıman edilmesiyle üretildi. Element, keşfedildiği Kaliforniya Üniversitesi ve Kaliforniya eyaletinin onuruna bu şekilde isimlendirildi.

KALİFORNİYUM NEDİR?

Dünyanın en pahalı maddelerinden biri olan kaliforniyum maddesi, nükleer silah başlıklarında ve atom enerjisi santrallerinde kullanılan nadir bir nükleer madde.

Gramı 4 milyon dolar olduğu belirtilen madde, sadece ABD ve Rusya'da üretiliyor.

Ankara'da Nükleer Madde Operasyonu: Dünyanın En Pahalı 2. Maddesi Kaliforniyum Ele Geçirildi

Kaliforniya Üniversitesi, Güncel


20.02.2020 20:22:32