Ankara'da Su Fiyatlarında İndirim

İstanbul'da Suya 1 Ağustos'tan Geçerli Olmak Üzere Yüzde 8,5 Oranında Zam Yapıldı. Ankara'da İse Su Fiyatlarında İndirime Gidildi. Konutlara Suyun Metreküpü Atık Su Bedeli Dahil 2.70 Tl'den Verilecek. Gökçek, Ankara İçme Suyunun Hem İstanbul Hem de İzmir'den Daha Ucuz Olduğunu Söyledi.

Ankara'da Su Fiyatlarında İndirim
18.07.2009 14:19 | Son Güncelleme: 18.07.2009 14:19

İstanbul'da suya 1 Ağustos'tan geçerli olmak üzere yüzde 8,5 oranında zam yapıldı. Ankara'da ise su fiyatlarında indirime gidildi. Konutlara suyun metreküpü atık su bedeli dahil 2.70 TL'den verilecek. Gökçek, Ankara içme suyunun hem İstanbul hem de İzmir'den daha ucuz olduğunu söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Danıştay'ın kademeli su tarifesini iptal etmesinin ardından Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nce fiyat tarifesinin yeniden belirlendiği bildirildi.

Açıklamaya göre, dün akşamki meclis toplantısına başkanlık eden Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, bazı sivil toplum örgütlerinin başvurusu üzerine özellikle suda tasarrufu ön plana çıkaran, dar gelirli aileleri koruyan kademeli su yönetmeliğinin Danıştay tarafından iptal edildiğini hatırlattı.

Konutları ve dar gelirlileri düşünerek yeni bir tarife belirlediklerini anlatan Gökçek, maliyeti 2 lira 97 kuruş olan suyu konutlara atık su bedeli de içinde olmak üzere 2 lira 70 kuruştan vereceklerini açıkladı.

Meclis görüşmeleri sürerken bir önerge veren Gökçek, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı'nın hazırladığı Yardıma Muhtaç Dar Gelirli Aileler Listesinin her 6 ayda bir ASKİ'ye intikal ettirilerek, bu ailelerin konut sularıyla her faturasından 10 TL indirilmesini önerdi. Daha önceki tarifeye göre 10 metreküpe kadar su kullanarak, indirimli fiyattan yararlanan dar gelirli vatandaşların, yeni su tarifesinden etkilenmemesini amaçladıklarını ifade eden Gökçek, bu indirimden 110 bin ile 165 bin arasında ailenin faydalanacağını söyledi.

YENİ İLÇELERE YÜZDE 25, KÖYLERE YÜZDE 50 İNDİRİM

Önergede, 5216 sayılı kanunla Ankara Büyükşehir Belediye sınırları içine giren Bala, Elmadağ, Akyurt, Kalecik ve Ayaş ilçelerine tarifenin yüzde 25 oranında, yasayla mahalle statüsü kazanan diğer köylere de yüzde 50 oranında indirimli su verilmesi de benimsendi.

Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yapılan görüşmeler sonucunda hazırlanan yeni su tarifesi oy çokluğuyla kabul edildi.

Yeni tarifenin kabul edilmesinden sonra konuşan Gökçek, tarifenin kademeli olarak yapıldığı dönemdeki Ankara içme suyunun hem İstanbul hem de İzmir'den daha ucuz olduğunu belirterek, “Bizim Ankara tarifesi her iki tarifenin altında idi ama ne yapalım ki Danıştay kararıdır. Ancak yeni uygulama ile bir denge sağlayarak maliyeti 2.97 Lira olan suyu konutlara 2.70 liradan vermeyi kararlaştırdık” diye konuştu.

YENİ TARİFE

Kabul edilen yeni su tarifesinin atık suyla birlikte fiyatlandırması şöyle:

.Abone tipi Fiyat (TL)

------------ ----------

.Konutlar 2.70

.İş yeri ve sanayi 7.50

.Resmi aboneler 6.00

.Elçilik aboneleri 4.74

.Resmi kurum park ve bahçe 2.16

.Özel park bahçe 2.70

.İbadet yerleri, muhtarlıklar, büyükşehir park

.bahçe, şehit gazi ve özürlüler 0.10

.Spor klüpleri temiz su 0.10

.Belediye park ve bahçe 1.03

Kaynak: DHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››Ankara'da Su Fiyatlarında İndirim - Haberler