Ankara'da Yeni Su Tarifesi

Ankara'da Konutlara Suyun Metreküpü Atık Su Bedeli Dahil 2.70 Tl'den Verilecek.

Ankara'da Yeni Su Tarifesi
18.07.2009 13:34 | Son Güncelleme: 18.07.2009 13:34

Ankara'da konutlara suyun metreküpü atık su bedeli dahil 2.70 TL'den verilecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Danıştay'ın kademeli su tarifesini iptal etmesinin ardından Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nce fiyat tarifesinin yeniden belirlendiği bildirildi.

Açıklamaya göre, dün akşamki meclis toplantısına başkanlık eden Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, bazı sivil toplum örgütlerinin başvurusu üzerine özellikle suda tasarrufu ön plana çıkaran, dar gelirli aileleri koruyan kademeli su yönetmeliğinin Danıştay tarafından iptal edildiğini hatırlattı.

Konutları ve dar gelirlileri düşünerek yeni bir tarife belirlediklerini anlatan Gökçek, maliyeti 2 lira 97 kuruş olan suyu konutlara atık su bedeli de içinde olmak üzere 2 lira 70 kuruştan vereceklerini açıkladı.

Meclis görüşmeleri sürerken bir önerge veren Gökçek, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı'nın hazırladığı Yardıma Muhtaç Dar Gelirli Aileler Listesinin her 6 ayda bir ASKİ'ye intikal ettirilerek, bu ailelerin konut sularıyla her faturasından 10 TL indirilmesini önerdi. Daha önceki tarifeye göre 10 metreküpe kadar su kullanarak, indirimli fiyattan yararlanan dar gelirli vatandaşların, yeni su tarifesinden etkilenmemesini amaçladıklarını ifade eden Gökçek, bu indirimden 110 bin ile 165 bin arasında ailenin faydalanacağını söyledi.

Önergede, 5216 sayılı kanunla Ankara Büyükşehir Belediye sınırları içine giren Bala, Elmadağ, Akyurt, Kalecik ve Ayaş ilçelerine tarifenin yüzde 25 oranında, yasayla mahalle statüsü kazanan diğer köylere de yüzde 50 oranında indirimli su verilmesi de benimsendi.

Kaynak: AA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››Ankara'da Yeni Su Tarifesi - Haberler