Haber, Son Dakika, Haberler

Ankara: Dünya Habitat Günü

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, 110 Belediyeyle Gecekondu Dönüşüm Protokolleri İmzaladıklarını ve Yaklaşık 50 Tanesiyle Faaliyetlere Başladıklarını Belirterek, "Biz Bu İşin Çalışanları Olarak Diyoruz Ki; Türkiye'nin En Önemli Sorunlarından Bir Tanesi Dış Borç ve Terörden Sonra Türkiye'deki Çarpık Yapılaşma ve Gecekondudur. Gecekondu Halledilmeden Türkiye'nin Rahat Kalkınmasından Söz Edemeyiz" Dedi.

02.10.2006 13:41 | Son Güncelleme: 02.10.2006 13:41
Ankara: Dünya Habitat Günü
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, 110 belediyeyle gecekondu dönüşüm protokolleri imzaladıklarını ve yaklaşık 50 tanesiyle faaliyetlere başladıklarını belirterek, "Biz bu işin çalışanları olarak diyoruz ki; Türkiye'nin en önemli sorunlarından bir tanesi dış borç ve terörden sonra Türkiye'deki çarpık yapılaşma ve gecekondudur. Gecekondu halledilmeden Türkiye'nin rahat kalkınmasından söz edemeyiz" dedi.

İnsan yerleşimlerinin güncel durumunu yansıtmak, yeterli barınağa sahip olmanın herkes için temel hak olduğunu vurgulamak ve bu konuda tüm dünyanın ortak bir sorumluluğa sahip olduğunu hatırlatmak amacıyla 1985 yılından beri her yıl ekim ayının ilk pazartesi günü kutlanan Dünya Habitat Günü'nün bu yılki teması 'Kentler: Umudun Mıknatısları' olarak belirlendi. Bu çerçevede TOKİ, 1996 yılından beri, Türkiye'de kamu kesiminde üstlendiği misyon ve Habitat Gündemi içindeki rolü gereği bir panel düzenledi. TOKİ'de gerçekleştirilen panele, TOKİ başkanı Bayraktar'ın yanı sıra Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay ve İstanbul Metropol Plan Merkez Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Kaptan ve TOKİ çalışanları katıldı.

Burada bir konuşma yapan Bayraktar, dünyanın yaklaşık 6.5 milyar nüfusu barındırdığını, bunun yarıya yakınının kentlerde yaşadığını belirterek, dünya nüfusunun yarısına yakın bir bölümünün Çin, Tayland, Tayvan, Endonezya, Hindistan, Pakistan ve İran da yaşadığını kaydetti. Burada yaşayan insanların çok ciddi barınma sorunları olduğunu ve aynı sorunların Afrika ve Güney Amerika'da yaşandığını ifade eden Bayraktar, "Dünyayı idare eden, gelişmiş 7 ve Rusya'nın katılımıyla 8 ülke dünyaya hakim olma, dünyayı şekillendirme yönündeki tasavvurlarını yaygınlaştırırken, burada dünya insanlarının gelir seviyesini artırma, kültürlerini artırma, bilincini artırma ve en tabii hak olan yerleşme noktasındaki durumlarını iyileştirme gibi hususlarda ve gelir dağılımındaki adaletsizlikleri iyileştirme noktasında daha ciddi adımlar atarlarsa inanıyoruz ki dünya çok daha rahat bir noktaya gelecek" dedi.

Evi olmayan insanların diğer kesimlere bakışının, dünyaya bakışının, rahat ve mutluluk içinde yaşayan insanlara bakışının çelişkili olduğunu ifade eden Bayraktar, "Hükümet, Acil Eylem Plan ve Programı'nda, hem belediyelerle işbirliği yaparak gecekondu dönüşümlerini sağlama hem de alt gelir grubu ve yoksullara ulaşarak onları konut sahibi yapmak için ciddi tedbirler almış ve bu konuda da TOKİ ve belediyeler ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nı görevlendirmiştir. TOKi bu doğrultuda, kendisini yeniden revize ederek, çalışmalarına başlamıştır. Bugün 110 belediyeyle gecekondu dönüşüm protokolleri imzaladık, yaklaşık 50 tanesiyle faaliyetlere başladık. Biz bu işin çalışanları olarak diyoruz ki; Türkiye'nin en önemli sorunlarından bir tanesi dış borç ve terörden sonra Türkiye'deki çarpık yapılaşma ve gecekondudur. Gecekondu halledilmeden Türkiye'nin rahat kalkınmasından söz edemeyiz" şeklinde konuştu.

Bayraktar, artık barınma ihtiyacının da değiştiğini ve insanların artık, sağlam, kaliteli, çevresiyle bir bütün, ulaşımıyla, sağlığıyla, eğitimiyle entegre olmuş yerleşim alanlarında oturmak istediklerini vurgulayarak, "İnsanlara biz mutlaka bu imkanları sunmak durumundayız. Mutlaka gecekondu dönüşümlerini sağlamak durumundayız. Bize benzeyen İspanya, Brezilya, Meksika ve Kore gibi ülkelerden, Kore ve İspanya gecekondu meselesini halletmiştir. İspanya 'da AB'ye girdikten sonra gecekondu ve konut meselesini halletmiştir. Meksika Brezilya, Türkiye ve Türkiye'den biraz daha kötü durumda olan, Mısır, Pakistan gibi ülkelerde bu sorun ciddi şekilde yaşanmaktadır. Sosyalist ülkelerde de çok ciddi konut yerleşim sorunları vardır. 30 sene önce tek banyo, tek mutfakla idare eden 6-7 kişilik ailelerin artık bunları kabul etmediğini, bağımsız ve güzel evlerde yaşamak istediklerini görmekteyiz. Toplu Konut'un bütün bu gördüklerinden özümseyerek yaptığı çalışma çok büyük bir ataktır. Türkiye'nin önünü, ufkunu açan belediyelere, özel sektör müteahhitlerine örnek olan bir faaliyettir. TOKİ'nin yaptığı hızlı bir çalışma değil, bir savaştır ve bir ibadettir" diye konuştu.

Kaynak: İHA

Paylaş
Google'da Takip Et Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş! Instagram Sayfası
Haberler ›› Güncel ››Ankara: Dünya Habitat Günü - Haberler