Ankara: Fransa'da "Ermeni Soykırımını İnkar Yasası Tasarısı"nın Kabul Edilmesine Tepkiler

TBMM'de Milletvekilleri, Fransa Parlamentosu'nda 'Ermeni Soykırımını Reddedene Ceza Verilmesini' Öngören Tasarının Bugün Görüşülerek Kabul Edilmesine Sert Tepki Gösterdi.

12.10.2006 16:31 | Son Güncelleme: 12.10.2006 16:31Ankara: Fransa'da
TBMM'de milletvekilleri, Fransa Parlamentosu'nda 'Ermeni Soykırımını reddedene ceza verilmesini' öngören tasarının bugün görüşülerek kabul edilmesine sert tepki gösterdi.

CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, Fransa'nın kararını 'Yüz karası bir karar, utanç verici' olarak nitelendirdi. "Türkiye hiçbir zaman bu kadar kuşatılmak istenmemiştir. Ulusal kurtuluştan sonra kendilerini tarihçi yerine koyarak bunu yargılıyorlar" diyen Ateş, "Türkiye'yi kuşatmaya, dar alana sıkıştırmaya çalışmaktadırlar. Buna, iktidar-muhalefet olarak bakmıyorum ve Türkiye'yi köşeye sıkıştırmak isteyenlerin karşısında ulusal kurtuluş savaşındaki bilinçle, sağduyuyla hareket etmeye çalışıyorum" ifadelerini kullandı. CHP Afyon Milletvekili Halil Ünlütepe ise, "Fikir özgürlüğünü benimsemeyen bu uygulamayı şiddetle protesto ediyorum. Dilerim Ankara Kızılay'da kutlama yapanlar bunu iyi değerlendirir" dedi. Bu arada, TBMM Başkanlığı'na yazılı olarak başvuran AK Parti Çorum milletvekili Agah Kafkas, dilekçesinde, "Fransa Parlamentosu'nun tarihi tarihçilere bırakmayarak, objektif olmayan temel hak ve özgürlükleri hiçe sayan davranışlarını protesto ediyor, Fransa'yı, büyük bir yanılgı içerisinde almış olduğu bu karardan dolayı kınıyor, Türkiye-Fransa Parlamentolar arası Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Yedek Üyeliği'nden ve Dostluk Grubu Üyeliği'nden istifa ediyorum" dedi.

AK Partili kadın milletvekilleri Gülseren Topuz (İstanbul), Semiha Öyüş (Aydın), İnci Özdemir (İstanbul), Remziye Öztoprak (Ankara), Zeynep Karahan Uslu (İstanbul), Güldal Akşit (İstanbul), Nimet Hotar Göksel (İstanbul) ve Halide İncekere (İstanbul) yazılı bir açıklama yaparak, Fransa'ya sert tepki gösterdi. "Küçük siyasi hesaplar için tarih çarpıtılarak tek taraflı, yanlı ve yanlış iddialara dayalı gerçeklerden uzak hareketle, konu tarihçilere bırakılması gerekirken siyasi alana çekilerek bir milleti rencide edecek kararlardan medet umanları tarih asla affetmeyecektir" denilen yazılı açıklamada, "Ermeni terörüne Fransa'da ve diğer ülkelerde şehit verdiğimiz diplomatlarımız ve vatandaşlarımızın aziz anılarını yüreklerinde taşıyan Türk milleti bu tür karalamalardan medet umanları kesinlikle affetmeyecektir. Ermeni yasa teklifine destek veren bazı Fransız politikacılar bilmelidir ki Türk ulusu tarihin hiçbir döneminde soykırım gibi insanlık suçu işlememiştir, bu bakımdan vicdanımız rahattır. Türk milletini derinden yaralamaya yönelik haksız ve dayanaktan yoksun girişimleri nedeniyle Fransa'yı şiddetle kınıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Halkın Fransa'ya gerekli tepkiyi göstermesi de istenen açıklamada şöyle denildi:

"Ülkemize karşı tek yanlı olarak uygulanan haksız ve mesnetsiz, AB'nin anahtar ilkeleri arasında yer alan düşünce özgürlüğü ile hiçbir suretle bağdaşmayan sözde soykırım tasarısına karşı Türk halkının haklı tepkisini göstererek Fransa hükümetinin bu tür politikalarına duyarlılıkla bakmaya davet ediyoruz. Ülke onurumuzun ve ulusal bütünlüğümüzün korunması noktasında Türk ulusunun tek nefes, tek yumruk olarak haksız baskı ve dayatmalara karşı duracağını bir kez daha gösterelim. Misak-ı Milli sınırlarının çizilmesinde tek vücut olan bu millet, bu tip dayatmalara tarihte olduğu gibi bugün de boyun eğmeyeceğini bir kez daha dünyaya göstermelidir. Biz kadın milletvekilleri olarak bugün itibariyle bu duyarlılıkla kararlı ve başı dik duruşumuzu halkımızla paylaşmak ve birlikte hareket etmek istiyoruz."


Kaynak: İHA

26.02.2020 18:45:22