Ankara: Halk Ekmek Fabrikası Ekmek Müzesi

Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü Ali İlkbahar, Türkiye'nin İlk Ekmek Müzesini Kurduklarını Belirterek, Her Şeyin Tamamlandığını, Ancak İki Adet Öküz Heykeli Aradıklarını Söyledi.

18.09.2006 12:24Ankara: Halk Ekmek Fabrikası Ekmek Müzesi
Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü Ali İlkbahar, Türkiye'nin ilk ekmek müzesini kurduklarını belirterek, her şeyin tamamlandığını, ancak iki adet öküz heykeli aradıklarını söyledi.

İlkbahar, Ankara Halk Ekmek Fabrikası olarak müze konusunda Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerini belirterek, ekmek müzesinde geçmişten günümüze ekmek ile ilgili her türlü malzemenin sergilendiğini kaydetti. İlkbahar, Aanadolu çiftçisinin yüzyıllar boyunca buğday tarlasını sürerken sabana koştuğu iki adet öküz heykelini de en kısa zamanda müzeye dahil edeceklerini ifade etti. Dünden bugüne temel gıda maddesi olan ekmeğin nasıl üretildiği hakkında bir müze oluşturduklarını belirten İlkbahar, fabrikanın içindeki bu müzeyi Ankaralılar'ın görmelerini ve gezmelerini istedi. İlkbahar, müzenin içinde çok eski malzemeler bulunduğunu dile getirerek şunları söyledi:

"Geçmişten günümüze dedelerimizin o nasırlı elleriyle kullandıkları malzemeleri müzemizde sergiledik. Karasabandan başlayıp tarla sürmede kullanılan aletlerin geçirdiği bütün evreleri anlatmaya çalıştık. Ziyaretçilerimiz, müzemizi gezdiğinde bu sahadaki teknolojinin hangi aşamadan geçtiğini anlamış olacak. Bu aletler içerisinde 200 yıllık olanlar bile var. Bu müzeyi, geçmişimize saygı için ve atalarımızın hangi fedakarlıklardan geçtiklerini gösterebilmek amacıyla tasarladık".

Geçmişte ekmek üretimi ile ilgili olarak, lüks lokantalarda bazı parçaların dekor olarak kullanılmasının yeterli olmadığını kaydeden Genel Müdür İlkbahar, "Bu müzede karasaban, kağnı, dirgen ve yaba başta olmak üzere bir çok eski malzemeleri sergiledik" diye konuştu.


Kaynak: İHA

23.10.2019 13:41:54