Ankara: İp'den Amerikan Karşıtı Eylem

İşçi Partili (İP) bir grup, Sakarya Caddesi'nde toplanarak ABD'nin Ortadoğu politikalarını protesto etti.

Ankara: İp'den Amerikan Karşıtı Eylem
29.07.2006 15:41 | Son Güncelleme: 29.07.2006 15:41
İşçi Partili (İP) bir grup, Sakarya Caddesi'nde toplanarak ABD'nin Ortadoğu politikalarını protesto etti.

Öğle saatlerinde Sakarya Caddesi'nde Türk ve İşçi Partisi bayraklarıyla toplanan grup, ABD karşıtı sloganlar attı. Büyük Türk bayrağının açıldığı ve Atatürk posterlerinin yer aldığı eyleme, Kıbrıs Türkiye Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, yazar Nihat Genç ve emekli paşalar da destek verdi. Eylemciler, BOP haritasının yer aldığı ve "ABD bu haritaya gömüleceksin" yazılı pankartlar taşıdı. Eylemciler, "Kahrolsun ABD", "Katil ABD", "Hükümet istifa, eşbaşkan Tayyip Yüce Divan'a" ve "Ya istiklal ya ölüm" şeklinde slogan attı slogan attı.

Partiye ait otobüs üzerinden bir basın açıklaması yapan İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, konuşmasına "Değerli yurttaşlarım" diye başladı. Perinçek, ABD Silahlı Kuvvetleri Dergisi'nin yayınladığı haritanın ardından ABD Dışişleri Bakanı'nın Kudüs'te Haçlı Seferi ilan ettiğini belirterek, "ABD'nin haritasında vatanımız Türkiye'nin Hakkari'den Gaziantep'e, Gaziantep'ten Rize'ye kadar Kuzey Irak'taki kukla İsrail Devleti'ne verilecek. Bu ABD Silahlı Kuvvetleri'nin resmi tavrıdır. Bu haritayla ABD kendi mezarını çizdi. ABD bu haritaya gömülecek" dedi.

Perinçek, Türkiye için bugüne kadar bir çok harita çizildiğini, ancak tarihin çöplüğüne kovulduğunu belirterek, bu haritanın da onlar gibi olacağını, Türkiye'nin ABD'ye mezar olacağını ifade etti. "O kutsal topraklar ABD yönetimine mezar olacak" diyen Perinçek, ABD'nin Türkiye'nin tepesine 2002 yılında BOP'un eşbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Başbakan olarak getirdiğini iddia ederek, o Başbakanı oturduğu yerden devireceklerini söyledi.

Perinçek'in basın açıklaması sırasında mikrofonun bozulması nedeniyle basın açıklaması yarıda kalırken, kalabalık grup sloganlarla ABD'yi protesto etmeye devam etti. Basın açıklamasının ardından grup polis eşliğinde ABD Büyükelçiliği'ne yürüdü. ABD Büyükelçilik önünde güvenlik önlemi alan Çevik Kuvvet ekipleri, grubun Büyükelçilik önüne geçmesini engelledi. Burada sloganlar atan grup daha sonra Perinçek ve beraberindekilerle birlikte Büyükelçilik bahçesi önüne "Ortadoğu Bush'a mezar olacak. Selamlar ABD Halkı" yazılı siyah çelenk koydu.

Eylem olaysız sona erdi.

Kaynak: İHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››Ankara: İp'den Amerikan Karşıtı Eylem - Haberler